Galeria Focus Mall

Focus Mall – tak ma nazywać się galeria handlowa, która powstanie przy ul. Kilińskiego. Ma mieć 48 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Koszt budowy to 40 mln euro.

Tak wynika z obszernej informacji, którą wystosował do mediów deweloper Parkidge Retail. – Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Aktualnie deweloper prowadzi działania mające przygotować działkę do rozpoczęcia prac związanych z realizacją inwestycji – czytamy w komunikacie.

Focus Mall w Jeleniej Górze ma być obiektem zbudowanym od podstaw, stylistycznie nawiązującym do zabytkowej zabudowy śródmieścia, ale nie pozbawionym nowoczesnych, stylowych akcentów. Galeria będzie liczyć 48 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W niej będzie 88 sklepów różnych branż (odzieżowe, obuwnicze, sportowe, wyposażenia wnętrz, RTV/ AGD, itp.), restauracje, kawiarnie i kino, powstanie też podziemny parking na ok. 300 miejsc. W Focus Mall pracę ma znaleźć 500 osób.

Budowa galerii w Jeleniej Górze rozpocznie się w przyszłym roku. Aktualnie Parkridge Retail Poland wybrał już „project managera” inwestycji. Została nim firma Tebodin SAP-Project, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie budową i kosztami, przygotowanie terminarza, zamówienia oraz koordynację najemców. Przewidywany czas budowy galerii to około 18 miesięcy, a jej koszt szacowany jest na około 40 mln euro.

Parkridge zobowiązał się też do poprawy infrastruktury wokół obiektu. – Przedmiotowa nieruchomość obciążona była przez miasto wynoszącą około 1,5 miliona złotych karą, które to zobowiązanie zdecydowaliśmy się przyjąć na siebie – mówi Magdalena Książek, Dyrektor Zarządzająca w Parkridge Retail Poland. – W drodze rozmów z władzami miasta podpisaliśmy protokół uzgodnieniowy, na mocy którego, w ramach realizacji ciążącego świadczenia, Parkridge zmodernizuje całą infrastrukturę w sąsiedztwie planowanej inwestycji. Kolejne elementy modernizacji znajdują się wciąż w fazie projektowej, a koszt przedsięwzięcia będzie prawdopodobnie ponad 2 razy większy od pierwotnie zakładanego – czyli ponad 3 mln złotych.

Prace te będą prowadzone w kilku etapach. Najpierw zakładane jest włączenie ul. Kilińskiego do ul. Osiedle Robotnicze, następnie budowa mostu nad Młynówką, rozbiórka budynków komunalnych, modernizacja ul. Kilińskiego, modernizacja ulicy Kamienne Schody i na koniec modernizacja parkingu znajdującego się przy ulicy Kamienne Schody.

O planach rozpoczęcia inwestycji pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, kiedy to inwestor ogrodził teren.

Niestety, w informacji nie ma ani słowa, co zrobi inwestor, jeśli wojewoda unieważni wydane mu przez miasto pozwolenie na budowę. Zostało ono zaskarżone. W przypadku uchylenia tego pozwolenia, deweloper będzie mógł żądać od miasta wielomilionowego odszkodowania. To już jednak nie problem firmy Parkridge.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz