Gitaromania w Karpaczu

Wszystkich miłośników gitarowego brzmienia zapraszamy do Karpacza w dniach 11-13 grudnia br. na V Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitaromania. Od środy do piątku w programie Festiwalu znajdą się przesłuchania zawodników w godzinach 9-14, a od godziny 15:30 odbędą się lekcje pokazowe pod kierunkiem Christiane Spannhof,recitale mistrzowskie z udziałem Magdaleny Wachulewicz i Łukasza Kuropaczewskiego oraz koncerty duetu „Swing&Bossa” oraz „Trio Semplice”. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego grania i słuchania.

Program:

  • 10 grudnia (środa)
    godz. 19:00 – koncert inauguracyjny – Filharmonia Dolnośląska
    „PF Guitar Quarte”” (Czechy)
  • 11 grudnia (czwartek)
    godz. 9:00-14:00 – przesłuchania konkursowe – Hotel Skalny
    godz. 19:00 – recital mistrzowski – Magdalena Wachulewicz – gitara – Szkoła ZSL w Karpaczu
    godz. 20:00 – koncert duetu „Swing & Bossa” (Aleksandra Lipińska – vocal, Wojciech Lipiński – gitara) – Szkoła ZSL w Karpaczu
  • 12 grudnia (piątek)
    godz. 9:00-14:00 -przesłuchania konkursowe – Hotel Skalny
    godz. 15:30 – lekcje pokazowe – Szkoła ZSL w Karpaczu
    godz. 19:00 – recital mistrzowski – Łukasz Kuropaczewski – gitara – Szkoła ZSL w Karpaczu
    godz. 21:00 – koncert jubileuszowy – „Pięć na pięć” – Trio Semplice – Chata Karkonoska przy Hotelu Karkonosze (Witold Pelc – klarnet, Robert Wróblewski – akordeon, Łukasz Pietrzak – gitara)
  • 13 grudnia (sobota)
    godz. 9:30 – lekcje pokazowe – Christiane Spannhof – Niemcy – Szkoła ZSL w Karpaczu
    godz. 12:00 – wykład – Bolesław Brzonkalik
    godz. 13:00 – wręczenie nagród oraz koncert laureatów – Szkoła ZSL w Karpaczu

Magdalena Wachulewicz

Magdalena Wachulewicz – naukę gry na gitarze rozpoczęła w 2004 r w PSM I st. w Ełku w klasie Dariusza Michałowskiego.
Mimo krótkiego okresu nauki osiągnęła znaczące sukcesy artystyczne będąc laureatką nagród na konkursach w Tomaszowie Mazowieckim, Kępnie, Lublinie, Karpaczu.
Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem takich wykładowców, jak:
Tomasz Zawierucha, Marek Zieliński, Marcin Zalewski, Christiane Spannhof, Thomas Müller – Pering, Carlo Marchione.
Obecnie jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach w klasie gitary Dariusza Michałowskiego. W roku 2008 otrzymała stypendium Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Wojciech Lipiński

Wojciech Lipiński ukończył AM w Łodzi w klasie gitary profesora Jerzego Nalepki. Ukończył także studia podyplomowe w Hochschule fur Kunste Bremen pod okiem
docenta Jensa Wagnera i profesora Bernarda Hebb’a. Jest laureatem nagród na krajowych konkursach gitarowych w Ełku, Gdańsku czy Lublinie.
Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów gitarowych w kraju i za granicą pod opieką znanych gitarzystów i lutnistów: Gerarda Abiton (Francja) – Celso Machado (Brazylia), Josepa Henriqueza (Hiszpania)- Fabio Zanona (Brazylia), Johannesa Tonio Kreuscha (Niemcy) – Alvaro Pierri (Urugwaj), Stephena Stubbsa (USA)

Program jego klasycznych koncertów zawiera utwory z różnych epok (od renesansu przez barok, aż po muzykę współczesną).Chętnie koncertuje również jako kameralista współpracując m in.: z flecistką Joanną Woszczyk, i swoją żoną Aleksandrą (śpiew) tworząc jazzowy duet „Swing&Bossa” nawiązujący stylistyką do
„mainstreamowego” brzmienia Joe Passa i Elli Fitzgerald. Razem wykonują obok autorskich kompozycji, standardy złotej ery swingu oraz najpiękniejsze kompozycje brazylijskich mistrzów bossanowy.

Aleksandra Lipińska

Aleksandra Lipińska ukończyła wydział rytmiki na łódzkiej Akademii Muzycznej, ale jej zamiłowanie do jazzu skierowało ją w stronę śpiewu. Wielokrotnie brała udział w jazzowych warsztatach wokalnych oraz lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez Grażynę Auguścik, Geralda Trotmana czy Rocio Guitard. Uczyła się również pod kierunkiem Anny Serafińskiej w jej studiu wokalnym. Jest autorką tekstów do nagranych w duecie z mężem kołysanek dla dzieci.
Więcej o wykonawcach na: www.wojciechlipinski.pl

Łukasz Kuropaczewski

Łukasz Kuropaczewski, jeden z najznamienitszych polskich muzyków młodego pokolenia, nazwany przez media „Monetem gitary”. Ukończył AM we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego. Obecnie mieszka w USA, gdzie otrzymał prestiżowe stypendium na Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore. Był studentem w elitarnej klasie Maestro Manuela Barrueco – najwybitniejszego gitarzysty klasycznego świata. Od roku 2008 jest wykładowcą na University of Pennsylvania w Filadelfii oraz na AMw Poznaniu.

Co roku jest gościem najważniejszych festiwali muzycznych na świecie, współpracując również z wybitnymi artystami takimi jak: Igor Yuzefovich (koncertmistrz Baltimore Symphony), Jan Stanienda, Martin Chalifour (koncertmistrz Los Angeles Symphony), muzykami z Concerto Avenna, San Antonio Symphony czy Cleveland Symphony. Wielokrotnie wykonywał słynne “Concierto de Aranjuez”, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Występował z recitalami w Europie, Azji i obu Amerykach, m.in. w Londynie, Berlinie, Weimarze, Almerii, Cordobie, Las Palmas, Paryżu, Bordeaux, Reykjaviku, Pradze, Sofii, Mińsku, Baltimore, Filadelfii, Waszyngtonie, Nowym Jorku, St. Louis,, San Francisco, San Jose, Sacramento, San Antonio, Winnipeg, Waterloo, Panama City. Jako pierwszy polski gitarzysta i jeden z niewielu polskich solistów w historii występował podczas jednego sezonu z recitalami w najsłynniejszych salach koncertowych świata, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz Concertgebouw w Amsterdamie Royal Festival Hall w Londynie.
Był nominowany do Paszportów Polityki. Nagrał 5 wysoko ocenianych płyt. Jest wykładowcą na licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich. Od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym Polskiej Akademii Gitary (www.polish-guitar-academy.com).

Dodaj komentarz