Jagniątków

Wieś wczasowa, wyjątkowo malowniczo rozlokowana w dolinie Wrzosówki, w rozszerzeniu położonym u wylotów bocznych dolinek potoków Broczą i Sopotu. Leży na wysokości 450-620 m. Otaczają ją wzniesienia Podgórza Karkonoszy: od zachodu Grzybowiec (751 m), a od wschodu Szerzawa (706 m) i Żar (680 m).

Jagniątków słynie z pięknych widoków, zwłaszcza na Karkonosze, które od południa zamykają horyzont. Założenie osady przypisuje się emigrantom religijnym, którzy przybyli tu w połowie XVII wieku. Otoczeni opieką przez córkę Piasta Legnickiego Barbarę Agnieszkę – żonę Jana Ulrika Schaffgotscha, pana na Chojniku – na jej cześć nadali swej wsi nazwę Agnetendorf. Polski odpowiednik tej nazwy: Agnieszkowo – był przez krótki czas w użyciu po roku 1945.

W górnym Jagniątkowie znajduje się dom Gerharta Hauptmanna, pisarza wywodzącego się z rodziny tkaczy śląskich, który swą postępową twórczość związał z problemami ludu tej ziemi. Przodkowie Hauptmanna pochodzili z Malinnika, wsi w XX wieku włączonej w obręb Cieplic. On sam urodził się w Szczawnicy Zdroju w roku 1862. Od wczesnej młodości zauroczony pejzażem Karkonoszy, starał się przebywać w ich pobliżu jak najczęściej. W Karkonoszach uprawiał narciarstwo (dziś określane jako śladowe) już w roku 1889, będąc tym samym jednym z pionierów sudeckiej turystyki zimowej. W roku 1891 osiadł wraz z bratem Karolem na stałe w Szklarskiej Porębie (ich dom zachował się tam do naszych czasów). W maju 1900 roku rozpoczął budowę swego domu w Jagniątkowie, by 10 sierpnia 1901 roku wprowadzić się doń na stałe. W bogatej twórczości Hauptmanna szczególną pozycję zajmują dwa dramaty: „Tkacze” – utwór osnuty na tle powstania śląskich tkaczy, stanowiący wzór nowoczesnego dramatu społecznego, oraz „Florian Geyer” – dramat historyczny osnuty na wydarzeniach wojny chłopskiej w 1525 roku. Za swą twórczość literacką Hauptmann w roku 1912 otrzymał nagrodę Nobla, a ponadto nagrodę Grillparzera (dwukrotnie), nagrodę im. Goethego, doktoraty honoris causa Uniwersytetu w Oxfordzie i Uniwersytetu Columbia w USA. Swymi dramatami, których akcja rozgrywa się przeważnie na Śląsku, przyczynił się do ugruntowania naturalizmu w literaturze i na scenach Europy.

Obecnie twórczość Hauptmanna przypomniano ponownie i to za sprawą polskiego kompozytora. Napisana w 1928 roku jednoaktówka, której prapremiera odbyła się w 1929 roku w Wiedniu, posłużyła za libretto do skomponowanej przez Krzysztofa Pendereckiego opery „Czarna maska”. Kompozytor zachował tu tytuł dramatu Hauptmanna. Prawykonanie opery miało miejsce na festiwalu w Salzburgu 15 sierpnia 1986 roku.

Siedziba Hauptmanna w Jagniątkowie wzniesiona została w formie stylizowanego zameczku. Hall Domu Hauptmanna zdobi polichromia secesyjnego malarza śląskiego Avenariusa, który w roku 1922 stworzył tu alegoryczną ilustrację twórczości dramaturga. Po śmierci pisarza, który zmarł 6 czerwca 1946 roku, dom przeszedł na własność państwa. Urządzono tu, działający do dziś, Dom Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”.

Przez Jagniątków prowadzi szosa z Sobieszowa do Michałowic. Kursujące nią autobusy WPK linii nr 15 zapewniają połączenie z centrum Jeleniej Góry.

W miejscowości dwa węzły szlaków turystycznych przy przystanku WPK „Świtezianka” (na wysokości 470 m) – 9N i 20Z oraz przy przystanku WPK „Grunwald” (520 m) – 9N, 18Ż.

Źródło: Bohdan W. Szarek „Kotlina Jeleniogórska”, 1989

Dodaj komentarz