Jelenia Góra, Opole Gospel Choir w Cieplicach

Po ubiegłorocznych, bogatych obchodach 900 lecia miasta wcale nie mniej atrakcyjnie zapowiada się program tegorocznych wydarzeń rocznicowych, tym razem w związku z 300-leciem świątyni Podwyższenia Krzyża Św.
Ponadto czeka na mieszkańców i gości Jeleniej Góry – atrakcyjna jak zwykle Wiosna Cieplicka oraz szereg innych imprez, których terminy zamieszczamy.

28-31 maja

  • Finał II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Awangardowych PESTKA w JCK w Jeleniej Górze z udziałem zespołów teatrów licealnych, studenckich i wiekowo dojrzałych.
    Prezentacje mają na celu podnoszenie umiejętności teatralnych oraz rozwój młodych adeptów teatru, poprzez cykle warsztatów, paneli dyskusyjnych z udziałem profesjonalnych i amatorskich twórców.
  • Przewidziano też pokazy teatralne i spektakle.
  • Zwieńczeniem imprezy będzie nocny spektakl ARKI na Placu Ratuszowym w niedzielę 31 maja o godz. 22., w wykonaniu zespołu z Poznania, wtedy „Arka zarzuci swoje liny i ruszy spod ratusza w morze z artystami Teatru Ósmego Dnia na pokładzie”.
    Natomiast sam Festiwal zakończy się przyznaniem nagrody Grand Prix, dla najlepiej zapowiadającego się młodego zespołu.

30 maja godz. 19

  • Koncert zespołu OPOLE GOSPEL CHOIR w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach przy ul. PCK.
  • Członkowie ponad 20 osobowego zespołu wokalnego, działającego od ośmiu lat – to wokaliści ze sporym doświadczeniem, laureaci wielu konkursów i festiwali. Dzięki temu Opole Gospel Choir ma w repertuarze nie tylko tradycyjną muzykę gospel (god spell – dobra nowina; rodzaj chrześcijańskiej muzyki sakralnej, wywodzący się z XIX-wiecznej kultury czarnoskórych mieszkańców USA), ale i jej współczesną odmianę oraz popularne na całym świecie melodie niosące ewangeliczne przesłanie.
  • Opole Gospel Choir jest laureatem drugiej nagrody Międzynarodowego Festiwalu „Gospel Camp Meeting 2003”. Zespół jest także jednym z finalistów konkursu “European Gospel Award” w Berlinie 2005 roku. W następnym roku, podczas 43. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, otrzymał prestiżową nagrodę dziennikarzy. Oprócz koncertów w Polsce, zespół wielokrotnie występował już za granicą. Nagrał dotąd 7 płyt CD, z czego 3 autorskie!

1 czerwca

  • PARADA MŁODZIEŻY nawiązująca do procesji z 1709 roku, z Placu Ratuszowego do Kościoła Łaski – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Ekumeniczne Nabożeństwo Dziękczynne pod przewodnictwem dwóch biskupów: kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz katolickiego.
  • Występ Chóru kościoła ewangelickiego.
  • godz. 17. – GERHART HAUPTMANN A POLACY PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ – w dokumentacji filmowej ROBERTA STANDO. Otwarte spotkanie z znanym reżyserem filmowym w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – Jagniątkowie.
    Robert Stando – reżyser filmów dokumentalnych, do roku 1972 związany z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, w latach 1972-90 z Wytwórnią Filmową „Czołówka”. Obecnie współpracuje z TVP. M.in. w roku 1996 – powstał film pt. GERHART HAUPTMANN 1945-1946: reżyseria Robert Stando, zdjęcia Adam Fręśko i Roman Płocki, produkcja Telewizji Polskiej.

4 czerwca

  • godz. 18 W Jeleniej Górze na Placu Ratuszowym zabrzmi KONCERT WOLNOŚCI w dwudziestą rocznicę upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na scenie w sercu miasta – jak w 69 innych miastach Polski – pojawią się muzycy i zespoły, którzy w repertuarze mają utwory o tematyce wolnościowej. W Jeleniej Górze wystąpią: BOGNAR SZILVIA z Węgier, JAROSLAV HUTKA z Czech i STRACHY NA LACHY!
  • BOGNAR SZILVIA pojawi się z ośmioosobowym węgierskim zespołem folkowym, który w swoich utworach wykorzystuje elementy tradycyjnej muzyki węgierskiej, elementy jazzu i muzyki świata. Wokalistka zespołu w 2007 r. otrzymała nagrodę w kategorii „Najlepszy Folkowy Wokalista Roku”.
  • Polacy mieli swojego Kaczmarskiego. Czesi – JAROSLAVA HUTKĘ. Ten bard – legenda czeskiego pieśniarstwa – czołowy artysta czeskiej kultury niezależnej w latach 70-tych i 80-tych, za swoje przekonania polityczne, mocno akcentowane w tekstach własnych piosnek i ballad, za obrazę głowy państwa i narodu, spędził cztery lata w więzieniu. 4 czerwca Jaroslav Hutka zaśpiewa swoje topowe ballady.
  • Formację STRACHY NA LACHY założył Krzysztof „Grabaż” Grabowski oraz Andrzej „Kozak” Kozakiewicz w 2002 roku (założyciele Pidżamy Porno). Na jeleniogórskiej scenie pojawią sie w pełnym składzie: Krzysztof Grabowski (śpiew, gitara), Andrzej Kozakiewicz (gitara), Rafał „Kuzyn” Piotrkowiak (perkusja), Longin „Lo” Bartkowiak (gitara basowa), Mariusz „Maniek” Nalepa (konga, gitara, harmonijka ustna, śpiew), Arkadiusz „Pan Areczek” Rejda (akordeon).
  • W organizację Koncertów Wolności w 70 miastach w Polsce włączyło się Europejskie Centrum Solidarności. Jeleniogórski koncert finansowo wsparło Miasto Jelenia Góra.
  • godz. 16. – ARCHIWALIA 2009 w Archiwum Państwowym Oddział w Jeleniej Górze, ul. płk W. Kazimierskiego 3 (teren dawnej jednostki wojskowej Pod Jeleniami).
    Jak co roku na przełomie maja i czerwca Jeleniogórskie Centrum Kultury organizuje cykliczną imprezę pt. „Archiwalia”. W tym roku dotyczyć będą wyborów 4 czerwca w 1989 roku. Po 20 latach, korzystając z archiwalnych nagrań filmowych, pokaz przygotowań i kampanii wyborczej prowadzonej przed wyborami.
    Archiwalia 2009 w tym roku organizowane są z Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze, które zaprosi z tej okazji na wystawę plakatów, zdjęć i dokumentów z tamtego okresu.
    (organizatorzy zwracają się do mieszkańców, posiadających jakiekolwiek materiały dokumentalne z tych wyborów: plakaty, ulotki, zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmowe – o ich udostępnienie na wystawę lub celem włączenia do filmu dokumentalnego).

5 czerwca

  • godz. 15.30 – WALDEMAR GRZELAK, otwarcie wystawy pt. „Kiedy fotografia staje się obrazem…” w Galerii „Korytarz” JCK (ul. Bankowa 28/30). Znany i ceniony fotografik prezentuje 32 swoje praca, dużych rozmiarów.
    Autor zajmuje się fotografią od 42 lat. Jest znany również z racji aktywności społecznej w swoim środowisku. Już w roku 1971 roku rozpoczął działalność w Jeleniogórskim Towarzystwie Fotograficznym, gdzie pełnił funkcję członka Zarządu oraz Przewodniczącego Komisji Artystycznej. W 1985 roku utworzył własną pracownię fotograficzną o nazwie Wena Foto Art, co było początkiem jego dorobku w zakresie fotografii zawodowej, w której uchodzi za mistrza.
    Po ponad 40 letniej przygodzie z fotografią artystyczną, komercyjną, reklamową – wykonuje obecnie fotograficzne obrazy, uosabiające jego estetykę, miejsc i tematów fotograficznych.
  • godz. 19. – ZAKOŃCZENIE 45. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2008/2009
    Jerzy Swoboda – dyrygent, Agnieszka Rehlis – mezzosopran,- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej. W programie: Gioacchino Rossini – Uwertura oraz Aria Una voce pozo fa – z opery Cyrulik Sewilski, Giuseppe Verdi – Aria Azuceny Stride la vampa – z opery Trubadur, Camille Saint-Saëns – Bacchanale i Aria Mon Coeur s’ouvre a’ta voix – z opery Samson i Dalila, Emanuel Chabrier – Rapsodia España, Georges Bizet – Seguidilla Georges, Bizet – habanera Carmen – z opery Carmen, Maurice Ravel – Poemat symfoniczny La Valse, Mikołaj Rimski-Korsakov – Kaprys hiszpański op. 34

5 i 6 czerwca

  • XIX FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ ZABOBRZE ‘2009 w salach Osiedlowego Domu Kultury
  • Konkurs piosenki dla dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. (org. ODK)

7 do 14 czerwca

  • JELENIA GÓRA – ROWEROWA KRAINA: Lotnisko, Plac Ratuszowy, Park Zdrojowy, okolice zamku Chojnik
  • Bike Maraton 2009: maraton rowerowy amatorów kolarstwa górskiego, Bike Adventure 2009: kolarstwo MTB, Trial: pokazy w wykonaniu czołowych zawodników reprezentacji Polski.
  • Promocja tras rowerowych Kotliny Jeleniogórskiej, wyścigi dla dzieci, mini targi rowerowe, pokazy filmów o tematyce rowerowej.
    (org. Miasto Jelenia Góra, wykonawca: Grabek Promotion)

19 do 21 czerwca

  • XIV DNI SOBIESZOWA, obchody na polanie pod Zamkiem Chojnik
    Coroczne święto dzielnicy miasta Jelenia Góra – Sobieszów – koncerty plenerowe, zawody sportowe oraz festyn. org.: Miejski Dom Kultury „Muflon”

26 czerwca

  • otwarcie wystawy XIX-wieczna GRAFIKA KOWARSKA w Muzeum Karkonoskim, kurator: Katarzyna Kułakowska. Grafiki XIX wiecznych artystów z tzw. Szkoły Kowarskiej ze zbiorów placówki w Jeleniej Górze.

28 czerwca

  • w godz. od 8. do 14. – X KARKONOSKA GIEŁDA KOLEKCJONERSKA na terenie Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Giełda z udziałem kolekcjonerów pocztówek, kart, starych przedmiotów codziennego użytku. (org. Muzeum Karkonoskie)

www.nj24.pl

Dodaj komentarz