Jeleniogórska wakacyjna komunikacja turystyczna

W okresie wakacji w naszym regionie zostały uruchomione komunikacyjne udogodnienia dla turystów pieszych i rowerzystów. PKS Tour Jelenia Góra wprowadził weekendowe specjalne kursy autobusowe, tzw. cykobusy do granicy czeskiej. Umożliwia to szybkie przemieszczenie się, nawet z rowerem z Jeleniej Góry na Przełęcz Okraj, do Małej Upy nad Kowarami oraz do Jakuszyc, stanowiącego dobrą bazę wypadową na wycieczki w Góry Izerskie lub do Czech, do Harrachova.

Rower można także zabrać w soboty i niedziele do szynobusu kursującego podczas wakacji z Jeleniej Góry przez Kamienną Górę i Lubawkę do Trutnova. Inną dogodnością komunikacyjną na obszarze Euroregionu Nysa jest specjalny dzienny bilet na tzw. obszarze ZVON. Za pomocą tego biletu można korzystać z linii autobusowych, kolejowych, tramwajowych i zabytkowych wąskotorowych-parowych. Bilet ZVON kosztuje 20 zł od osoby, a grupowy dla 5 osób – 75 zł i ważny jest do następnego dnia do godz. 4.00 rano.

Obszar ZVON obejmuje po polskiej stronie: Zgorzelec, Lubań, Bolesławiec, Lwówek Śląski i Jelenią Górę. Niemiecka część to obszar Łużyc od Bad Muskau do Zittau po Bautzen i Bischofswerdę na zachodzie. Czeska część to Kraj Liberecki wraz z Czeską lipą i Turnovem. Szczegóły oraz rozkłady jazdy i wygodną wyszukiwarkę połączeń – w języku
polskim – można znaleźć na stronie www.zvon.de. Bilety można kupić na dworcach PKS i PKP w Jeleniej Górze, Bolesławcu i Zgorzelcu.

Partnerami tej inicjatywy są: niemieckie, czeskie i polskie: koleje, przedsiębiorstwa komunikacyjne oraz powiat Niederschlesische Oberlausitzkreis – inicjator przedsięwzięcia.

Andrzej Mateusiak PTTK ODDZIAŁ „SUDETY ZACHODNIE”

Dodaj komentarz