Jeleniogórskie święto jazzu

Doroczne święto jazzu: KROKUS JAZZ FESTIWAL ‚2008 rozpoczyna się w piątek 14 listopada i potrwa do niedzieli.
W sali widowiskowej JCK przy ulicy Bankowej w Jeleniej Górze zagrają konkursowo – młode zespoły jazzowe nie tylko z Polski.

Koncerty te uświetnią – renomowane gwiazdy jazzu, które wezmą udział w wieczornych koncertach. Wielką, nie tylko muzyczną atrakcją będzie także nocne zbiorowe muzykowanie – na tradycyjnych jam sessions w Klubie Kwadrat.

Koncerty konkursowe młodych zespołów jazzowych zapowiedziano w godz. od 15. do 18. natomiast wieczorne występy gwiazd od godz. 20.

Ostatniego dnia festiwal powędruje do Budziszyna – Bauzen.

14 listopada w piątek – gościem VII Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego – KROKUS JAZZ FESTIVAL, będzie jeden z ciekawszych trębaczy niemieckich, żyjący i pracujący w Berlinie – CHRISTOPH TITZ ze swoim zespołem. Muzyk zaprezentuje program z ostatniej swej płyty „When I Love”, która po debiutanckim, nu-jazzowym albumie „Magic” jest jego drugim solowym krążkiem, wprowadzającym słuchacza w nowe muzyczne światy. Pomagają mu w tym uznani instrumentaliści: Gero Korner (instrumenty klawiszowe), Uli Brodersen (gitary), Daniel Schroteler (perkusja).

Tego samego dnia wieczorne jam session w klubie „Kwadrat” rozpocznie koncert laureata Grand Prix ubiegłorocznego Krokus Jazz Festiwal – łódzkiego zespołu MAINSTREET QUARTET, który działa od półtora roku, wykonując nowoczesny jazz-rock

15 listopada, sobota – zgromadzi sympatyków legendarnej grupy „Simple Acoustic Trio” – czyli z udziałem Michała Miśkiewicza, Sławomira Kurkiewicza oraz Marcina Wasilewskiego, którzy wystąpią jako zespół MARCIN WASILEWSKI -TRIO, prezentując utwory z najnowszej płyty pt. „January”.

Zespól przyjął nową nazwę od nazwiska pianisty, również dlatego, iż Wasilewski jest kompozytorem większości repertuaru, a jego fortepian decyduje o brzmieniu całego tria.

16 listopada, niedziela – należeć będzie do popularnej wokalistki jazzowej – EWY BEM, prezentującej również muzykę pop oraz blues, autorki tekstów wykonywanych piosenek. Zaczęła występować w 1969 roku w klubie Stodoła – w młodzieżowym zespole bluesowym, by już w następnym roku rozpocząć karierę solową, jako wokalistka. Współpracuje z czołówką polskich muzyków jazzowych i najlepszymi orkiestrami, z wielkim powodzeniem koncertując w Polsce i na świecie, przez co zyskała przydomek – Królowej bądź Pierwszej Damy polskiego jazzu.

W Jeleniej Górze gwiazda wystąpi z zespołem muzyków: Czesławem „Małym” Bartkowskim, trębaczem Robertem Majewskim, pianistą Andrzejem Jagodzińskim i kontrabasistą Adamem Cegielskim.

17 listopada – koncert festiwalowy zabrzmi w Bautzen, z udziałem tegorocznych laureatów konkursu o laur „Złotego Krokusa” oraz gwiazd jazzu w składzie: Wojciech Karolak. Jarosław Śmietana, Adam Czerwiński, którzy zaprezentują tam koncert pt. POLISH STANDARDS, wykonując przeboje z płyty, na której znalazły się najlepsze polskie utwory jazzowe z ostatnich 70 lat.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz