Jubileusz znawcy Sudetów

W poniedziałek 90 lat skończy prof. Józef Oberc, jeden z najwybitniejszych znawców geologii Dolnego Śląska i Sudetów.

Emerytowany już naukowiec wychował na Uniwersytecie Wrocławskim 50 roczników studentów. Pod jego kierunkiem tytuł doktora zdobyło 12 naukowców, a dwóch się habilitowało. Jego studenci pracują na całym świecie – od Australii i Nowej Zelandii po Alaskę.
Prof. Józef Oberc urodził się w Jaśle. Studia geologiczne rozpoczął w 1937 roku na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Z wrocławską uczelnią związany jest od 1946 roku, czyli od początku istnienia katedry geologii ogólnej.

– Był zawsze surowym, ale niezwykle sprawiedliwym wykładowcą – opowiada Czesław August, doktor z instytutu nauk geologicznych.

Dopiero po zdanym egzaminie u niego można było się poczuć prawdziwym studentem geologii. Wśród żaków krążą też legendy na temat skrupulatności profesora. Za każdym razem przed zajęciami w terenie naukowiec sprawdzał ich przygotowanie. Trzeba było zaprezentować: kanapki, młotek geologiczny i czyste buty. Naukowiec znany jest prywatnie również z ogromnego poczucia humoru.

– Prawdziwa dusza towarzystwa, szalenie muzykalny – opowiada doktor August.
W tej chwili profesor mimo problemów ze wzrokiem nadal jest aktywny towarzysko. Często spotyka się ze swoimi studentami i doktorantami.

Obchody jubileuszowe organizuje naukowcowi Stowarzyszenie Geologów z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Janusz Krzeszowski – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz