Kanapą na szczyt

30 mln euro zainwestuje w Świeradowie-Zdroju hiszpańska firma Aqa. Samorząd podpisał właśnie umowę dzierżawy terenu pod budowę kompleksu hotelowo-narciarskiego. – Hiszpanie zamierzają wybudować wyciąg kanapowy na Świeradowiec i hotel na 500 miejsc – cieszy się burmistrz Roland Marciniak.

Ponad dwukilometrowa nartostrada przy wyciągu będzie naśnieżana. Dzięki temu spółka częściowo uniezależni się od kaprysów pogody. W poprzednich kilku latach zdarzało się bowiem, że śniegu w Górach Izerskich zimą było niewiele.

Dla spółki ta inwestycja będzie pierwszą w Polsce. Aqa ma już kompleks narciarski w Pirenejach i hotele na Teneryfie.

Miasto nie chciało sprzedawać gruntu, aby mieć wpływ na przebieg prac, które mają ruszyć w przyszłym roku i potrwać trzy lata.

– Jeśli inwestor nie wywiąże się z obietnic, to grunt wróci do miasta – zapowiada burmistrz.

W tym roku narciarze i turyści przybywający w Izery mają być zadowoleni, bowiem w Świeradowie-Zdroju ruszą trzy, nieczynne od kilku lat, wyciągi – Świeradowiec, Izery i Kamieniec. Ich łączna długość to ponad 2 kilometry, a trasa zjazdowa będzie o połowę dłuższa.

Wszystko wskazuje też na to, że zimą ruszy wreszcie kolej gondolowa na Stóg Izerski. Tym samym Świeradów-Zdrój dołączy do grona dwóch innych kurortów narciarskich – Szklarskiej Poręby i Karpacza – i wzbogaci zimową ofertę całych Sudetów.

– POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz