Karpacz przyciąga inwestorów

Wybrańcy dostaną 200 tysięcy euro. Choć Karpacz to najdynamiczniej rozwijający się kurort turystyczny na Dolnym Śląsku, to władze miasta postanowiły nowymi ulgami przyciągnąć kolejnych inwestorów.

Nie chcą jednak wspierać budowy hoteli, bo te w Karpaczu powstają jak grzyby po deszczu (liczba miejsc noclegowych wzrośnie wkrótce z 10 do 15 tysięcy), lecz budowę obiektów sportowych lub rekreacyjnych.

Każdy, kto zrealizuje pod Śnieżką taką inwestycję i stworzy nowe miejsca pracy, zapłaci niższy podatek od nieruchomości. Przyjęta przez radę miasta uchwała przewiduje odliczenie równowartości 200 tys. euro w ciągu trzech lat.

– Skończyły się czasy, gdy łóżko wystarczało, by przyciągnąć turystę. W Karpaczu bardzo brakuje atrakcyjnej oferty rekreacyjnej – mówi Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza.

Z ulgi skorzystają firmy, które będą budować wyciągi narciarskie, skocznie, tory saneczkowe, lodowiska, baseny, pola golfowe, wielopoziomowe parkingi, korty tenisowe, kręgielnie, boiska, hale sportowe i całoroczne stoki narciarskie.

Ta ostatnia pozycja to ukłon w stronę Tadeusza Gołębiewskiego, który planuje budowę takiego obiektu przy powstającym właśnie hotelu na ponad 1000 łóżek.

– Miasto podaruje mu za obiekty sportowe ok. 670 tys. zł, ale jego hotel do kasy miejskiej w trzy lata wpłaci ok. 12 mln zł podatków – wylicza burmistrz Bogdan Malinowski.

Z możliwości zaoszczędzenia na podatku cieszy się Karol Pałancewicz, przedsiębiorca z Jeleniej Góry, który buduje w Karpaczu całoroczne sztuczne lodowisko. Jego inwestycja pochłonie ponad milion złotych.

W podobny sposób kuszą inwestorów inne dolnośląskie miasta. W Legnicy pomoc dla średnich i małych firm polega na zwolnieniu z podatku od nieruchomości. Taka pomoc sięga 20 tys. euro w ciągu 5 lat.

W Jeleniej Górze przedsiębiorca otrzyma ulgi w podatku od nieruchomości przez trzy lata w zamian za stworzenie nowych miejsc pracy.

Wałbrzych oferuje m.in. preferencyjne stawki podatku od nieruchomości w określonej części miasta. Chodzi o tzw. Śródmiejski Obszar Wsparcia.

Rafał Święcki – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz