Kolorowe jeziorka Wieściszowic

Cztery kolory wody w czterech jeziorkach (złoty, purpurowy, błękitny i seledynowy).

Piękne, ale mało doceniane Rudawy Janowickie od strony Wieściszowic czy Rędzin. Piękną wycieczkę samochodem połączoną ze zwiedzaniem całkowicie zapomnianych moim zdaniem zakątków tej pięknej krainy. Wycieczkę odbyłem wraz z rodziną w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Postanowiłem objechać na około Rudawy Janowickie.

Trasa popołudniowa naszej wyprawy. Startujemy z Jeleniej Góry trasą na Wrocław. Po wyjeździe z Maciejowej można obejrzeć panoramę Rudaw Janowickich. Na pierwszym planie bardzo dobrze widoczne są Góry Sokole z dwoma ostro zarysowanymi szczytami w krajobrazie. Dalej bardzo dobrze widoczny jest Masyw Skalnika i Wołka. Po przejechaniu wsi Radomierz w Kaczorowie skręcamy na Kamienną Górę do Marciszowa. Po wyjeździe z Kaczorowa po prawej stronie podziwiamy panoramę Gór Ołowianych. Tuż za Kaczorowem znajdują się źródła rzeki Kaczawy. Najpopularniejszym szczytem Gór Ołowianych jest Wzgórze Czaszek.

Nazwa pochodzi od wcześniej znajdywanych tam wiele czaszek i kości (a także części starego uzbrojenia i podkowy).

W 1241 r. Po bitwie pod Polem Legnickim zebrali się tam rozproszeni górnicy i odparli następujące hordy Mongołów. Szczyty Gór Ołowianych zbudowane są z bazaltu porośniętego wysokim lasem.

W Marciszowie skręcamy w prawo na Janowice Wielkie następnie w lewo do Wieściszowic. W miejscowości tej odnajdujemy z łatwością starą kopalnię pirytu i miedzi. W pokopalnianych wyrobiskach znajdują się jeziorka o różnych kolorach.

Najniżej położone „Żółte Jeziorko” znajduje się poniżej „Purpurowego Jeziorka” wejście do niego prowadzi przez wykuty w skale otwór.

Żółty kolor wody jest związany ze składem chemicznym otaczających skał wapnia i siarki.

Drugie jeziorko czerwone „Purpurowe Jeziorko”. Kolor wody związany jest z jej dużym nasyceniem związkami żelaza.

Woda w obu wyrobiskach pojawiła się po zakończeniu prac wydobywczych w kopalni pirytu „Nadzieja”. Z wydobytego urobku produkowano w pobliskich zakładach kwas siarkowy. Znajduje się na wysokości 510-620 m n.p.m. i jest największym pod względem zajmowanej powierzchni. Długość wyrobiska wynosi 430 mm. Woda posiada kwaśny odczyn i cierpki smak ma zabarwienie czerwone jest rozkładem siarczanu żelaza, który znajduje się w składzie chemicznym otaczających jeziorko skał.

Ze względu na budowę geologiczną skład chemiczny skał i wody roślinność jest uboga. Skaliste podłoże pokrywa cienka warstwa gleby nasyconej związkami siarki i żelaza. Dominują gatunki borowe. W wyrobisku i na zboczach rosną tylko sosny zwyczajne oraz brzozy brodawkowe. W warstwie zielnej dominują gatunki borowe takie jak: śmiałek pogięty, wrzos, pszeniec zwyczajny, pszeniec leśny, borówka czarna i borówka brusznica. Osobliwością tego obszaru są licznie występujące grzyby, szczególnie pruchatnica piaskowca która jest rzadkim i wymierającym grzybem w Polsce.

Trzecie „Błękitne Jeziorko” (zwane także Niebieskim lub Szmaragdowym) znajduje się w około 400m na południe od „Purpurowego Jeziorka” poniżej góry Mnichów w masywie Wielkiej Kopy w płytkiej dolince potoku na wysokości około 635 m n.p.m. Długość jego wynosi 150 metrów, a szerokość 30-40 metrów. Jest to wyrobisko po dawnej kopalni rud miedzi „Nowe Szczęście”. Nazwa nawiązuje do zabarwienia wody, która zawdzięcza swój szmaragdowy kolor związkom miedzi. Jej kolor pięknie harmonizuje z otaczającą zielenią. Jest to miejsce wspaniałe do wypoczynku i oderwania się od spraw codziennych, a w porach letnim można w nim się kąpać. Woda jest czysta i bez zapachu czasami bezbarwna.

Szmaragdowy kolor jest najintensywniejszy w miesiącach letnich, kiedy wysoka temperatura uwalnia więcej związków miedzi.

Sztolnie przy „Błękitnym Jeziorku” znajdują się u podnóża góry Mnichy. Sztolnia nr 1 po stronie północnej. Niski otwór prowadzi do korytarza głównego, na początku znajduje się zejście do szybu. W końcowym odcinku sztolni odchodzi krótki korytarzyk zakończony małą salką. Długość podziemi wynosi 45 metrów. Sztolnia nr 2 znajduje się po wschodniej stronie wyrobiska. Jest to krótki 10 metrowy korytarz do połowy zalany wodą.

Czwarte „Zielone Jeziorko” znajduje się w gęstwinie w pobliżu „Błękitnego Jeziorka”. Barwa jego jest w kolorze zielonym napełnia się na wiosnę i po silnych opadach deszczu. Przez większość roku jest wyschnięte.

Będąc w Wieściszowicach na początku kwietnia trzeba obowiązkowo wjechać na Halę Krzyżową na której w tym czasie rozkwita śnieżyca wiosenna (Leucojum vermum). Gatunek tej rośliny należy do rodziny amarylkowatych. Jest silnie trująca i pod ochroną. W stanie dzikim występuje w całej Europie z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce występuje na wysokości 530-1180 m. n.p.m. głównie w Bieszczadach, Tatrach, Sudetach.

Odkryciem moim jest liczne masowe występowanie tej rośliny na Hali Krzyżowej w Rudawach Janowickich. Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko-Narciarskie dołoży wszelkich starań, aby cały rejon Hali Krzyżowej był „Rezerwatem Przyrody Śnieżycy Wiosennej” i był terenem chronionym.

Poza tym na hali występują jaskier różnolistny (kwiaty żółte, pod ochroną i silnie trujące). Liczne są też stanowiska przebiśniegów. Mała osada na Hali Krzyżowej dawniej zamieszkana była przez tkaczy. Geneza nazwy tego miejsca pochodzi od nieistniejącego krzyża pokutnego, którego miejsce postawienia nie jest znane. Dzisiaj stoi tam „Krzyż Milenijny”.

Wycieczkę kończymy zjeżdżając do Rędzin. Skręcając na początku wsi ostro w prawo dojeżdżamy do osady Rędziny skąd podziwiamy piękną panoramę „Kopalna Dolomitu Rędziny”. Nie wracając jedziemy do dawnego schroniska PTTK „Czartak”. Powrót do Jeleniej Góry zjeżdżamy w dół do Pisarzowic i Przełęcz Kowarską. Polecam tą trasę na rodzinnewypadyniedzielne.

Krzysztof Pik

0 odpowiedzi na “Kolorowe jeziorka Wieściszowic”

  1. Witam
    Uwaga !!!. To może pomóc wielu osobom. Schronisko Czartak nie jest już od dawna schroniskiem pod zarządem PTTK. Jest to prywatny dom, który zajmuje się agroturystyką. Osoby idące szlakiem nie znajdą tam dla siebie miejsca na chwilę odpoczynku, ciepłą herbatę czy jakiś posiłek !!! . Planując swoją wycieczkę tego punktu nie można brać pod uwagę, jako miejsce chwilowego odpoczynku.

Dodaj komentarz