Komiks na 900 – lecie miasta

Na nietypowy pomysł przypomnienia historii Jeleniej Góry wpadły władze miasta. Wydały one komiks z najważniejszymi wydarzeniami z przeszłości grodu jelenia. – To zarazem scenariusz wielkiego widowiska na 900-lecie miasta, które odbędzie się 5 września – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Komiks przedstawia przygody dwóch chłopców – Groszka i Rudego – którzy wybrali się pociągiem na wakacje do Jeleniej Góry. Kiedy docierają na miejsce, przenoszą się w odległe czasy, od momentu powstania grodu poprzez II wojnę światową, czasy PRL-u aż po teraźniejszość. Uczestniczą m.in. w poszukiwaniu jelenia, pracują w przędzalni, milicjant zaprasza ich do udziału w pochodzie pierwszomajowym itp.

Historie opisane są na luzie, bez nadętej powagi. I tak na przykład kiedy chłopcy przyjeżdżają do Jeleniej Góry pozwalają sobie na uwagę „tylko 15 minut spóźnienia, dobry wynik jak na PKP”.

Autorem rysunków jest Jakub Chomicki, tekstów – Chomicki i Ivo Łaborewicz.

Jak podkreślał Jarosław Gromadzki, komiks oparty jest na wydarzeniach, które zostaną wykorzystane przy widowisku z okazji 900-lecia miasta, które odbędzie się na Zabobrzu 5 IX o godz. 21.

Komiks lada dzień trafi do sprzedaży. Wydrukowano go w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy. Za sztukę trzeba zapłacić 5 złotych.

www.nowiny.jgora.pl

Dodaj komentarz