Kowary – zmniejszył świat

Najciekawsze zabytki regionu w jednym miejscu

Park Miniatur

Kilka lat temu uznał, że karpacki kościółek Wang jest ważniejszy od paryskiej wieży Eiffla. Dziś miniaturowa kraina Mariana Piaseckiego jest atrakcją, której nie opuści żaden turysta.

Przepracował 28 lat w Berlinie w zakładach Siemensa jako specjalista przy opracowaniu zabezpieczeń reaktorów atomowych. Ale dopadła go redukcja etatów. Marian Piasecki jest cybernetykiem, człowiekiem dokładnym. Pamięta, że w 2002 r. miał 26 pomysłów, w co zainwestować oszczędności. Zwyciężył park miniatur.

Dla regionu

– Urodziłem się w Karpaczu, ale długo mieszkałem w Niemczech. Tęskniłem za Dolnym Śląskiem. Chciałem coś zrobić dla mojego regionu. No i wymyśliłem, że zbuduję ten park – mówi pan Marian.
Na początku zainspirowała go MiniEuropa z Brukseli, gdzie można podziwiać miniatury zabytków i budowli Starego Kontynentu. – Ale po co turystom przybywającym do Kowar oglądanie wieży Eiffla? Przecież kościółek Wang też jest europejski i znajduje się znacznie bliżej niż Paryż – pomyślał Piasecki. I zajął się budową miniatur zabytków z Dolnego Śląska.

Spacer wśród miniatur

Miniatury Piaseckiego są odwzorowane z niesamowitą dokładnością w skali 1:25. Twórcy parku pomagało wiele osób, w tym uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Aby wykonać jeden model, trzeba miesięcy i zaangażowania kilku modelarzy.
– Perełką parku jest miniatura opactwa cysterskiego i bazyliki mniejszej pw. Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie – mówi Marian Piasecki.

Kościół w Krzeszowie

Park odwiedza nawet 900 osób dziennie. Są wśród głównie dzieci, ale i dorosłych nie brakuje. Spacerują, oglądając m. in. pałac i letnią rezydencję królów pruskich w Mysłakowicach, dworek myśliwski w Bożkowie i dom noblisty Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie. Widzą kościół św. Maternusa w Lubomierzu, starówkę w Jeleniej Górze, ratusz w Kowarach i kaplicę świętego Wawrzyńca na Śnieżce. Wznoszą się tu zamki Książ i Chojnik.

Miniatura Zamku Chojnik

Klucz do sukcesu

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska znajduje się przy ul. Zamkowej 9 w Kowarach, przy fabryce dywanów. Działa tu także Centrum Informacyjne Euroregionu „Nysa”. Za swój pomysł Marian Piaseczki został nagrodzony Dolnośląskim Kluczem Sukcesu. Dostał też odznaczenie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zwiedzanie: park jest czynny codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00. Również w niedziele i święta. Inne terminy do uzgodnienia telefonicznie. Bilety: dorośli – 10 zł, młodzież do 18 lat – 7 zł, dzieci do 14 lat – 6 zł, osoby mierzące poniżej 1 m – wejście za darmo. Adres: ul. Zamkowa 9, 58-530 Kowary, tel. 0-75 752 22 42, e-mail: parkminiatur@republika.pl

Konrad Przezdzięk – Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz