Jedynie magistrat w Kowarach znalazł chętnego na zaniedbany miejski basen. W Lubaniu, Lwówku Śląskim, Zgorzelcu, Legnicy i Jeleniej Górze kąpieliska są w złym stanie albo już całkowicie zrujnowane.
Samorządy nie mają pomysłu na ich zagospodarowanie ani pieniędzy na remonty.
Władze Kowar wydzierżawiły warszawskiej firmie 5 hektarów z basenem i zielonymi terenami. Za 14 mln zł powstanie tam kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy z prawdziwego zdarzenia.
– Wybudowane zostaną altany dla urlopowiczów, herbaciarnia i restauracja – zapowiada Andrzej Łękawa z Urzędu Miasta w Kowarach.
Inne samorządy wciąż szukają chętnych do zainwestowania w kąpieliska. Tak jest w Lubaniu, gdzie znajduje się jeden z najpiękniej położonych basenów na całym Dolnym Śląsku. Na wierzchołku Kamiennej Góry wybudowali go w latach 30. XX wieku Niemcy. Basen przez wiele lat służył spragnionym kąpieli, także po wojnie. W ruinę popadł dopiero w latach 90.
Teraz samorząd planuje, by kąpielisko odnowić za unijne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Trwa aktualizacja dokumentacji technicznej remontu, wkrótce będzie wniosek o dotację.
– Przychodziłem tu jako dziecko – wspomina basen na Kamiennej Górze Jan Kowalczyk z Lubania. – To było świetne miejsce. Szkoda, że dopuszczono do jego ruiny.
Inne gminy robią na swoich obiektach tylko kosmetyczne naprawy.
– Uzupełnimy ubytki w niecce. Na więcej nas nie stać – przyznaje Mirosław Laskowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Lubomierzu.
Basen przy ul. Stromej w Legnicy, położony koło parku, ani w tym, ani w przyszłym roku nie będzie odnawiany. A jego stan jest fatalny. Natomiast kompleks przy ul. Radosnej jest, co prawda, w lepszym stanie, ale też od lat nie przeprowadzono tu gruntownego remontu.
– Mamy plan jego modernizacji, ale w tym roku nie starczy na to pieniędzy – mówi Andrzej Gąska, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Legnicy. Realizacja projektu może pochłonąć około 10 mln zł.
Odkryta pływalna przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze wymaga kapitalnego remontu. Samorząd stać tylko na bieżące naprawy.
Katarzyna Wilk – POLSKA Gazeta Wrocławska