Liczenie turystów w Karkonoszach

Karkonoski Park Narodowy zamierza zaprząc elektronikę do liczenia turystów. Na najbardziej uczęszczanych górskich szlakach mają pojawić się specjalne maty rejestrujące przechodzące po nich osoby lub urządzenia zawieszone na drzewach.

– Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, które z rozwiązań wybierzemy. Wstępnie wyznaczyliśmy ok. 40 punktów pomiaru – tłumaczy dyrektor Andrzej Raj.

Przyrodnicy chcą wykorzystać dane do zarządzania ruchem turystycznym, np. poszerzając najbardziej uczęszczane szlaki. Informacje o tłoku na szlakach otrzymają także turyści. W różnych punktach parku zostaną bowiem zamontowane ekrany z elektronicznymi mapami. Będzie na nich też aktualna prognoza pogody, pojawią się również informacje o zagrożeniu lawinowym.

Park stara się o dofinansowanie projektu z funduszy UE. Obecnie dane na temat ruchu turystów w górach są zbierane jedynie przez kilka dni sierpnia: wolontariusze w kilku miejscach liczą każdego piechura. W 2007 r. okolice Domu Śląskiego w Karpaczu odwiedziło ok. 100 tys. osób (w ciągu 9 dni badania), a Szrenicę w Szklarskiej Porębie ok. 40 tys.

Karkonoski Park Narodowy, po tatrzańskim, jest najliczniej odwiedzanym przez turystów w Polsce. Najchętniej udają się oni na szczyt Śnieżki. Bywają dni, że wchodzi tam 10 tys. osób. Przyrodnicy planują więc ograniczenia.

Rafał Święcki – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz