Lubomierz – sami swoi

Lubomierz

Zaliczam to miasto do najpiekniejszych na Dolnym Śląsku – istna perła Izerów. Miasto nie zepsute przez „nowoczesne” budownictwo. Tutaj powstał film o Kargulach i Pawlaku – mieszkańcy utworzyli nawet muzeum ich imienia. Główna ulica na rynku nosi nazwę zmarłego aktora Wacława Kowalskiego, znanego wszystkim jako Pawlak w filmach z serii „Sami swoi”.

Niesamowite wrażenie robią stare zabudowania klasztorne i przyklasztorne. Jeśli zabudowania te są własnością gminy to jest duża szansa na rozwój tej przeuroczej miejscowości. Zabudowania, obecnie w większości robią wrażenie opuszczonych, znakomicie mogłyby nadawać się na bazę hotelową.

Polecam uwadze „Galerię za miedzą”, która mieści się w dawnym kościele (tak mi się wydaje) – z braku czasu nie mogliśmy zatrzymać się na dłużej ale obiecałem właścicielowi, iż następnym razem obejrzymy aktualną wystawę. Przypomniała mi się nasza wycieczka sprzed lat po Paryżu i Francji – marzyłem sobie wtedy, że może dożyję czasu kiedy i w Polsce kościoły będą pełnić rolę muzeów i galerii.

ocenzurowano

0 odpowiedzi na “Lubomierz – sami swoi”

  1. "Niech ktoś zatrzyma wreszcie Czas-Ja wysiadam":) tak Lubomierz to jest właśnie takie miejsce gdzie przyjemnie jest wysiąść i pobyć sobie trochę poza czasem,wygląda jak wycięty ze starej fotografii i ja w takich miejscach czuję, że jestem u siebie:) i właściwie mogłabym o tym pisać nieskończenie ale czasem wystarczy zachwyt i milczenie:)

Dodaj komentarz