Memoriał Waldemara Siemaszki już w sobotę

Już w najbliższy weekend zapraszamy na zawody skiturowe – Memoriał Waldemara Siemaszki – początek 21.03.2009 o godzinie 10.00.
Zakończenie późnym popołudniem. Zawody są corocznie rozgrywane w marcu, w rejonie kotła Wielkiego i Małego Stawu i Śnieżki.

W tym roku zawodników podzieliliśmy na 3 kategorie:

  • zawodowców,
  • amatorów
  • początkujących amatorów- czyli kategoria rekreacyjna 🙂

Dla ostatniej kategorii przygotowaliśmy trasę krótką, łatwą i przyjemną:
– start z Samotni, przejście do Strzechy Akademickiej , nad Kotłami, powrót przez Polanę Bronka Czecha.

Każdy da radę!

Trochę historii

Pomysł zawodów powstał w latach 80. Początkowo były to zawody transgraniczne – KarpaczSpindlerovy Młyn, organizowane przez Karkonoską Grupę GOPR.

W latach 90 powstały dwie odrębne imprezy Memoriał Siemaszki i Memoriał Zapletaly. W 2003 roku do współorganizacji zawodów przyłączyła się Szkoła Górska, a w 2005 roku zawody zostały włączone do Pucharu Polski w Ski alpinizmie. Obecnie zawody są dostępne także dla amatorów startujących w klasie otwartej. Dzięki temu stają się powoli imprezą masową.

Skituring jest bardzo popularną odmianą narciarstwa na świecie. To połączenie nart zjazdowych z biegowymi, skutecznie łączy zalety obu form narciarskich umożliwiając wędrówki w różnych formach terenowych z komfortowymi zjazdami. Technika poruszania się na nartach skiturowych pozwala dotrzeć praktycznie wszędzie, dzięki temu można zobaczyć więcej i lepiej, nie mówiąc już o oszczędności czasu związanej z szybkością poruszania się w porównaniu z rakietami śnieżnymi czy pieszo. Skiturowcy są niezależni od wyciągów, docierają do miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów, mają bliższy kontakt z przyrodą i pięknymi krajobrazami. A jaka radość z jazdy w puchu, po nieprzetartym śniegu! Jazda na skiturach daje poczucie wolności. Część ludzi, która spróbowała tej formy rekreacji, już przy niej zostaje rezygnując z narciarstwa „wyciągowego”. W Polsce zdobywa coraz więcej entuzjastów.

Więcej informacji na stronie www.memorial.szkolagorska.com

Magdalena Siemaszko Arcimowicz

Dodaj komentarz