Muzeum Karkonoskie, góralskie obrazy na szkle

Muzeum specjalizuje się w gromadzeniu szkła artystycznego. Zbiór ten obejmuje wszystkie rodzaje tych wyrobów: od starożytności po współczesność.
Kolekcja największa w Polsce i jedna z większych w Europie – zwłaszcza Szkła Śląskiego. Zachwycają kolorystycznie zdobione szkła biermeierowskie, szkła zachodnio i środkowoeuropejskie oraz współczesne kolekcje – w stałej ekspozycji ok. 1300 obiektów.

Od 17 kwietnia – wystawa czasowa pt. OBRAZY NA SZKLE MALOWANE ul. Matejki 28.
Wystawę zorganizowano w ramach promocji katalogu zbiorów malarstwa na szkle pt. „Malarstwo na szkle. XVIII i XIX wieku, ludowe malarstwo na szkle w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”. Publikację poświęcono największej w Polsce kolekcji dolnośląskiego malarstwa na szkle, zawierającej ponad 800 kolorowych ilustracji i 1361 pozycji katalogowych.

Prezentuje ciekawe i charakterystyczne dla Dolnego Śląska (zarówno pod względem ikonograficznym jak i warsztatowym XVIII i XIX wieczne) – obrazy na szkle z jeleniogórskiej kolekcji. Są tu również obrazy z innych ośrodków znanych w tym czasie w Europie Środkowej; z Austrii, Czech, Bawarii, pogranicza śląsko-morawskiego i śląsko-czeskiego. Dla zilustrowania związków malarstwa na szkle i grafiki dewocyjnej, wystawę wzbogacono o przykłady XIX w grafik ze zbiorów Muzeum Etnograficznego, Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ekspozycja zawiera ponadto zakupione do zbiorów w 2008 r ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego – 34 obrazy w tym 32 wykonane przez wybitnych twórców z Podhala i Orawy oraz dwa obrazy XIX wieczne pochodzące ze Słowacji, regionu dotychczas nie reprezentowanego w zbiorach. Na wystawie znalazły się prace Marty Walczak Stasiowskiej, jednej z ciekawszych współczesnych malarek na szkle, zachowujących tradycyjne kanony obowiązujące w tej dziedzinie sztuki ludowej.

Podczas prezentacji wystawy, Muzeum zapowiada warsztaty malowania na szkle dla dzieci i młodzieży, lekcje muzealne poświęcone popularnym tematom ikonograficznym, czyli świętym i patronom oraz ich roli w XIX w kulturze ludowej na Dolnym Śląsku. Biorący w nich udział będą mogli poprzez zabawę, poznać poszczególnych świętych, w tym swoich patronów i ich atrybuty.

W niedzielę dla wszystkich bez biletów!

Muzeum zaprasza w każdą niedzielę do bezpłatnego zwiedzania zbiorów i wystaw Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze! Oferuje ekscytującą podróż do magicznej krainy szkła, sztuki i historii.

Oferta muzeum

  • Poza unikalną kolekcją szkła, cenne są również zbiory etnograficzne muzeum, zawierające m.in. największą w Polsce kolekcję rozpowszechnionych na Śląsku i Podhalu obrazów malowanych na szkle, w tym również prace współczesnych artystów ludowych.
  • Muzeum szczyci się bogatymi zbiorami grafiki śląskiej z XVIII-XIX w. Posiada też liczne linoryty i pamiątki po wybitnym współczesnym grafiku Józefie Gielniaku (1932-1972). Od 1976 r. placówka jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Graficznego imienia tego artysty.
  • W zbiorach sztuki znajduje się też jedna z największych w Polsce kolekcji obrazów Vlastimila Hofmana (1881-1970) – malarza pochodzenia czeskiego, osiadłego na stałe w Polsce.

Wystawy stałe

Artystyczne wyroby ze szkła

  • Największa w Polsce i jedna z większych w Europie wystawa szkła artystycznego, prezentująca w układzie chronologicznym rozwój technik, stylów wytwarzania i zdobienia wyrobów ze szkła.

Lapidarium

  • Ekspozycja obejmuje rekonstrukcję domu mieszczańskiego z XVII-XVIII wieku, rzeźbę, płaskorzeźbę i tzw. Kolumnę Schönaua z 1 poł. XIX w.

Miniskansen etnograficzny

  • Ekspozycja przedstawia chałupę karkonoską, kapliczkę, studnię, ule, gołębnik, wóz i maszyny rolnicze.

Miniskansen górniczo-hutniczy

  • Rekonstrukcję w skali 1:1 – szybu górniczego z XV -XVI w., pieca hutniczego do wytopu szkła z XIV-XV wieku, płuczkę złota z XV-XVI w. I oryginalne rury wodociągowe z XVIII w. – wydobyte podczas remontu na ul. 1 Maja w Jeleniej Górze

Wnętrze chałupy wiejskiej

  • Wystawa przedstawia sposób budowania i urządzania chałup Karkonoskich w XVIII/XIX wieku. We wnętrzu umieszczono meble, przedmioty codziennego użytku i obrazy na szkle.

Rzemiosło Jeleniej Góry w XVII i XVIII wieku

  • Ekspozycja wyrobów rzemiosła artystycznego i sztuk związanych ze „Złotym Wiekiem Jeleniej Góry”. Z powodu remontu wystawa aktualnie nieczynna.

Najdawniejsze dzieje Kotliny Jeleniogórskie

  • Wystawa prezentuje zabytki archeologiczne z Jeleniej Góry i okolic ilustrujące początki osadnictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej i głównie dotyczy powstania miasta w XIII wieku.
    W dwóch niewielkich salach zgromadzono zabytki najbardziej reprezentatywne i atrakcyjne pod względem ekspozycyjnym. Z powodu remontu wystawa czasowo nieczynna.

Zapowiedziane w roku 2009 wystawy i wydarzenia w głównym obiekcie Muzeum Karkonoskiego

Wystawy

  • styczeń – do 29 marca – WOKÓŁ JELENIEJ GÓRY
    kurator: Katarzyna Kułakowska
    Wystawa ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego prezentująca widoki miasta od końca XVII do poł. XX w. zorganizowana z okazji 900- lecia Jeleniej Góry we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
  • 17 kwietnia – poł. czerwca – OBRAZY NA SZKLE MALOWANE
    kurator: Halina Słomska
    Prezentacja kolekcji obrazów od XVIII do XX w. w ramach wystawy promocja katalogu zbiorów wydanego z dotacji MKiDN (program Edukacja kulturalna). Malarstwo na szkle. Kolekcja Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
  • 26 czerwca – poł. września – XIX-wieczna GRAFIKA KOWARSKA
    kurator: Katarzyna Kułakowska
    Grafiki XIX wiecznych artystów z tzw. szkoły kowarskiej ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
  • 11 września – Wystawa stała – ODZYSKANA ŚWIETNOŚĆ. Model kościoła Łaski w Jeleniej Górze
    Wystawa prezentująca drewniany model kościoła Łaski (obecnie kościół Garnizonowy) w Jeleniej Górze po konserwacji. Model wykonano na zamówienie gminy protestanckiej przez architekta Martina Frantza w 1709 r.
    kurator: Katarzyna Kułakowska, Anna Szczodrak
  • 4 grudnia – 28 luty 2010 – HUTA hr. SCHAFFGOTSCHA „JOSEPHINE” w Szklarskiej Porębie 1890 – 1950
    kurator: dr Stefania Żelasko
  • 4 grudnia – 28 luty 2010 – SZKŁO ARTYSTYCZNE – Nabytki 2009
    kurator: dr Stefania Żelasko

Wydarzenia i oferty edukacyjne

  • Od 9 marca do końca miesiąca b.r. w muzeum będą prowadzone Warsztaty Malowania Pisanek (zajęcia kierowane są do uczniów szkół podstawowych i średnich).
  • 16 maja – NOC W MUZEUM
  • 1 czerwca – Dzień dziecka w muzeum- WYSTAWA LALEK ze zbiorów Urszuli i Diany Jonkisz
  • I połowa czerwca '2009 – VIII Dolnośląski Integracyjny Plener Artystyczny „Tworzę więc jestem…”
  • 28 czerwca od godz. 8. do 14. – X KARKONOSKA GIEŁDA KOLEKCJONERSKA
  • 13-20 września – EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – Dolny Śląsk

Skansen Uzbrojenia WP w Jeleniej Górze oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

Wystawy:

  • 1 września – Wrzesień 1939- pamiętamy!
    wystawa z okazji 70 lecia wybuchu II wojny światowej
    kurator: Stanisław Wilk

Wydarzenia

  • 16 maja – KARKONOSKI PIKNIK MILITARNY

www.nj24.pl

Dodaj komentarz