Muzeum Karkonoskie, unikalne szkło

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze szczyci się największą w Polsce i jedną z większych w Europie – stałą wystawą szkła artystycznego, chronologicznie prezentującą rozwój technik, stylów wytwarzania tych kruchych a popularnych wyrobów.
Oprócz tego do stałych ekspozycji muzealnych należą wystawy: – Najdawniejsze dzieje Kotliny Jeleniogórskiej, – Rzemiosło Jeleniej Góry w XVII i XVIII wieku, Mini skansen górniczo-hutniczy, – Mini skansen etnograficzny i Lapidarium: rekonstrukcja domu mieszczańskiego.

Tradycja i sztuka szklarska sięga kilku tysięcy lat. Rozprzestrzeniła się po całej Europie z obszaru Morza Śródziemnego. W średniowieczu dotarła także na Śląsk. Od późnego średniowiecza zaczęła się tu nowa epoka w dziejach szkła, bo Śląsk stał się znacznym ośrodkiem szklarskim w Europie.

Produkcja koncentrowała się w Karkonoszach i Izerach; w Kotlinie Jeleniogórskiej oraz Kłodzkiej. Pierwsza udokumentowana huta pochodzi z 1366 roku i znajdowała się w Szklarskiej Porębie. Śląskie warsztaty zdobnicze zasłynęły w epoce baroku. Szczególnie szkła autorstwa Friedricha Wintera, wykonane w technice wysokiego reliefu.

W 1617 r. przybyła tu z Czech, wywodząca się z Saksonii rodzina Preusslerów, która przez 230 lat przewodziła wytwórczości śląskich technik i wzorów. Za zasługi w tej dziedzinie została mogła pieczętować się własnym herbem, który można zauważyć na wystawie.

Sławę zyskały także cieplickie warsztaty szklarskie J. G. Schneidera,. Na wystawie umieszczono kilkanaście eksponatów oraz wzorniki (odciski na czerpanym papierze).

Ponadto wystawa obejmuje kolekcję szkieł malowanych emaliami, imitujących porcelanę z XVIII w.
Biedermeierowska sala zachwyca kolorystyką wyrobów i różnorodnością technik zdobniczych. Są tu szkła powłokowe, malowane emaliami, rzeźbione, złocone i barwione w masie.

Na szczególną uwagę zasługują wyroby słynnej huty „Józefina”, założonej w 1842 r. przez Franza Pohla. Drugim ważnym reprezentantem ówczesnych wytwórców jest też huta Fritza Heckerta, której wyroby można oglądać iw sali secesji i historyzmu. Sa to precyzyjnie rzeźbione puchary Wenzela Benny oraz projekty Aleksandra Pfohla, Maxa Rade i Ludwika Sütterlina.

W muzealnych zbiorach znajdują się:

  • szkła bohemskie – Huty w Harrachovie, Kamienickim, Senovie, Nowym Borze;
  • niemieckie – Brandenburgia, Saksonia, Bawaria;
  • francuskie – Lotaryngia-Nancy;
  • angielskie;
  • austriackie (Lobmayr);
  • Południowo-czeskie hialithy naśladujące wyroby z laki;

Na wyjątkową uwagę zasługują szkła polskie z XVIII-wiecznych hut Radziwiłłowskich, biedermeierowskie, lazurowane miedzią szkła kurortowe z Truskawca, secesyjne huty „Niemen”.

Kolekcję jeleniogórską wzbogacają przyciski do papieru; wykonane hutniczo, zdobione „na zimno”(ok. 100 szt.) oraz witraże XVI-XIX w.

Natomiast współczesne szkło reprezentują twórcy polscy: Henryk Albin Tomaszewski, Stanisław i Paweł Borowscy, Ludwik Kiczura, Zbigniew Horbowy, Witold Turkiewicz, Barbara Miszczyk-Urbańska, Regina i Aleksander Puchała, Tasios Kiriazopulos, Erika Trzewik-Drosd, Władysław Zych, Konstanty Zieliński, Wojciech Olech, Jerzy Rosołowicz, Władysław Czyszczoń.

Twórcy czescy: Paweł Hlawa, Jiri Suhajek, Paweł Oliwa, Oldrzich Lipa, Irina Żertowa, Vilem Vesely, Pawel Homolka, Jozef Tomecko, Franciszek Visner, Bretislaw Nowak, Grebienickova.

Oprócz stałej wystawy artystycznych wyrobów ze szkła – muzeum organizuje wystawy czasowe twórców współczesnych, współpracuje z zagranicznymi ośrodkami szklarskimi i muzeami na terenie Czech, Niemiec, Austrii i Skandynawii. Prowadzi również badania nad historycznym szklarstwem w Karkonoszach.

Od 11 grudnia wystawa czasowa: UNIKATY 2007-2008. POLSKIE SZKŁO WSPÓŁCZESNE:
Unikaty, 2007 2008 czyli najnowsze zakupy szkieł i kompozycji rzeźbiarskich, zakupionych w ramach programów ministerialnych. Dzięki tym nowym nabytkom muzeum, można poznać najnowsze trendy w artystycznym szkle i szklanej rzeźbie – szkoły wrocławskiej.
Są to, więc prawdziwe unikaty – nie tylko w skali polskiej, ale i europejskiej.
Wystawa prezentuje prace następujących artystów:

Beaty Stankiewicz – Szczerbik, Dagmary Bieleckiej, Małgorzaty Dajewskiej, Beaty Mak-Soboty, Barbary Zworskiej – Raziuk, Jerzego Chodurskiego, Kazimierza Pawlaka, Wojciecha Peszko, Macieja Zaborskiego, Stanisława Soboty,Wojciecha Olecha.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz