Nagroda dla filmu kręconego w Sudetach

19 listopada 2007r. serial filmowy „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki zdobyło nagrodę Emmy w kategorii Children & Young People – poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nagrody rozdano w czasie 35. międzynarodowej edycji „oscarów” przemysłu telewizyjnego – Emmy Awards. Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się w Hotelu Hilton w Nowym Jorku. Jest to jak na razie jedyna nagroda Emmy, jaką przyznano polskiemu twórcy.

[…]plenerów dla serialu użyczały także Sudety: „Finałowa scena spotkania magicznych butów i ludzi odbywa się w nocy na ogromnym lodowisku. Film kręciliśmy w Jeleniej Górze. Zima była ciężka – mrozy i duże opady śniegu. Daje to niezwykły walor „zimowej cudowności”, ale pracowało się niełatwo[..]

Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się w Hotelu Hilotn w Nowym Jorku. Jest to jak na razie jedyna nagroda Emmy, jaką przyznano polskiemu twórcy. Nagrody Emmy Awards, zwane „telewizyjnymi oscarami” , są amerykańskimi nagrodami dla twórców produkcji telewizyjnych. Wręczają je produkcja pochodzącym spoza USA wspólnie Akademia Sztuk i Nauk Telewizyjnych (nagrody Emmy Primetime), Narodowa Akademia Sztuk i Nauk Telewizyjnych (nagrody Emmy Daytime) i Międzynarodowa Akademia (International Emmy).

Cykl „Magiczne drzewo” , którego producentem jest TVP, powstawała od roku 2003 do 2006. Jest to historia z pogranicza fantastyki i przygodówki, opowiadająca o zaczarowanym dębie, z którego po ścięciu wykonano kilka przedmiotów o niezwykłych właściwościach. Filmy z tej serii poruszają szereg ważnych problemów, równocześnie pozostają pełne energii, niebanalnych pomysłów, a akcja pozbawiona jest agresji.

– „Za pośrednictwem „Magicznego drzewa” dzieci pod każdą szerokością geograficzną mogą przeżyć wiele barwnych przygód oraz lepiej zrozumieć otaczający świat. Niezwykłość tej serii polega przede wszystkim na jej uniwersalności i jestem przekonana, że jeszcze nie raz będą docenione przez widzów i krytyków na całym świecie” – skomentowała Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej . Dodała, że ma nadzieję, iż sukces serii Andrzeja Maleszki stanie się zachętą dla innych polskich filmowców do tworzenia coraz większej liczby projektów przeznaczonych dla dzieci.

To nie pierwsza nagroda dla „Magicznego drzewa”, które w 2004 i 2006 roku zdobyło Grand Prix prestiżowego Prix Jeunesse w Monachium, a w Kanadzie w 2005 roku Rockie Award na Banff World TV Fest.

Obecnie realizowana jest wersja kinowa „Magicznego drzewa”, współfinansuje ją Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dodaj komentarz