Najwyższa wieża widokowa w Karkonoszach stanie w Pecu pod Śnieżką.
Turyści będą mogli na nią wejść już w przyszłym roku. Z poziomu 22 metrów, bo na takiej wysokości umieszczona zostanie platforma widokowa, doskonale widać będzie Śnieżkę, centrum Pecu i dolinę sięgającą do Velkiej Úpy.
Wieża będzie wznosiła się na wysokość 27 metrów i będzie najwyższą konstrukcją tego typu w Karkonoszach. Podobna budowla na pobliskiej Černej Horze mierzy 25 metrów, a wieża Štěpánka, na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, jest o metr niższa.
By nie zasłaniać krajobrazu, architekci zaprojektowali wieżę w Pecu tak, by zlewała się z otoczeniem. Ażurowa konstrukcja zostanie zbudowana z drewnianych belek i stalowych kątowników. Z metalu będą również schody i poręcze. Prace mają kosztować ok. 5 milionów koron (700 tys. zł). Częściowo sfinansuje je Unia Europejska. Czeski kurort dostał już potwierdzenie przyznania pieniędzy.
Za unijne pieniądze własną wieżę widokową chce mieć też podjeleniogórska gmina Janowice Wielkie. Diecezja legnicka podaruje samorządowi nieużywaną, ponad 700-letnią zniszczoną dzwonnicę w Radomierzu. Budowla stoi tuż przy drodze krajowej nr 3. Gmina wyremontuje i zaadaptuje ją dla potrzeb turystów. Będzie można podziwiać z niej nie tylko panoramę Kotliny Jeleniogórskiej, ale także skorzystać z usług biura informacji turystycznej, które gmina chce w niej otworzyć. Mimo zmiany funkcji budowli, zawieszone w wieży zabytkowe dzwony z niej nie znikną. W porozumieniu zawartym pomiędzy samorządem a kurią zapisano, że nadal będą używane do celów liturgicznych.
Do remontu wieży widokowej chce też przystąpić gmina Jelenia Góra. 22-metrowa budowla na wzgórzu Krzywoustego, z racji charakterystycznego dachu zwana Grzybkiem, była niegdyś popularnym celem wycieczek. Obecnie jest mocno zaniedbana. Samorządowcy z Jeleniej Góry chcieliby postarać się o pieniądze na jej remont w unijnym projekcie „Szlak wież widokowych pogranicza polsko-czeskiego”. U stóp Grzybka ma powstać restauracja, a teren objęty monitoringiem, by po remoncie wieża znów nie padła ofiarą wandali.
Dziś na Dolnym Śląsku jest kilkanaście punktów widokowych na wieżach. Najnowszym jest zbudowana w 2007 roku, drewniana budowla na górze Wapniarka w Kotlinie Kłodzkiej. Inne powstawały głównie w połowie XIX w. i na początku XX w. Wówczas były ważnym elementem bazy turystycznej w Sudetach. Stawiano je na terenach o mniejszych walorach turystycznych, by przyciągnąć zwiedzających. Większość z ponad 50 wzniesionych wówczas budowli nie dotrwała do naszych czasów.
– POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl