Narciarze ożywią Sobieszów

Sobieszów, zaniedbana, peryferyjna dzielnica Jeleniej Góry, leżąca u podnóża zamku Chojnik, ma dużą szansę, by stać się królestwem narciarzy i piechurów.
Ma tam powstać 40 kilometrów tras narciarskich. Będzie to możliwe dzięki pomocy sąsiedniego, czeskiego Jablonca nad Nysą.

To partnerskie miasto Jeleniej Góry, z którym stolica Karkonoszy wspólnie stworzyła plan rewitalizacji ośrodków sportowych. Samorządy napisały wniosek o dotacje unijne. Podpisały także porozumienie o inwestycji. Czekają teraz na zatwierdzenie unijnych dotacji.

Plan przewiduje, że u stóp zabytkowego zamku Chojnik, przy ul. Bronka Czecha w Jeleniej Górze, powstanie nowoczesne centrum sportowe z szatniami, toaletami, miejscem do sędziowania i specjalnym punktem startowym.

Projekt obejmuje wytyczenie czterdziestu kilometrów ścieżek rekreacyjnych na terenie nadleśnictw i Karkonoskiego Parku Narodowego. Będzie z nich można korzystać nie tylko zimą, do uprawiania narciarstwa biegowego, ale też latem. To idealne miejsca dla miłośników nordic walking. Zmęczeni turyści będą mogli odpocząć na ławeczkach z zadaszeniem.

– Nareszcie powstanie jakaś konkurencja dla Jakuszyc – cieszy się 17-letni Paweł Nowak z Jeleniej Góry. – Biegam na nartach, a na Polanie Jakuszyckiej robi się coraz ciaśniej. Nie ma też gdzie postawić samochodu – tłumaczy.

– Powstanie również dwukilometrowa trasa dla nartorolek – zapowiada Jadwiga Osińska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich w jeleniogórskim Urzędzie Miasta. Będzie też pole biwakowe, także dla wozów campingowych, oraz parking dla samochodów i autokarów.
Inwestycja będzie kosztować około 7 mln zł. Samorządy starają się o dotację w ramach programu współpracy transgranicznej Polska – Czechy.

Katarzyna Wilk

Dodaj komentarz