Nordic Walking – Stretching

Nordic Walking jest dyscypliną, której uprawianie angażuje do 90% systemu mięśniowego organizmu człowieka. Dzięki użyciu specjalnie zaprojektowanych kijów wprawia się w ruch również górną część ciała (ramiona, obręcz barkowa, mięśnie grzbietu). Wymagania, jakie stawiane są takiemu sprzętowi nie powinny ograniczać się wyłącznie do ogólnorozwojowego treningu Nordic Walking i samego marszu. Trzeba mieć także świadomość tego, że kije mogą być wykorzystywane zarówno do ćwiczeń mobilizacyjnych, siłowych, jak i rozciągających (ang. stretching).

Na szczęście nasza wiedza na temat stretchingu ciągle wzrasta, dlatego warto przybliżyć ten element treningu jako jedną z ważniejszych części ćwiczeń z użyciem kijków.

Kiedy stosować stretching?

Najlepiej tuż po treningu, ponieważ korzystnie wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie stawów ruchomych i ich wiązadeł. Ponadto stretching regeneruje mięśnie i ułatwia wzrost wydajności ciała osoby ćwiczącej i korzyści płynących z treningu. Ważne jest rozciągnięcie nie tylko tych mięśni, które były aktywnie zaangażowane podczas marszu, lecz również Stretching pozostałych partii ciała – zmniejszając w ten sposób czas potrzebny na odnowę tkanki i pomoże też na swobodne przejście ciała w fazę spoczynku.

Nie należy wykonywać ćwiczeń rozciągających, gdy mięśnie nie są wystarczająco rozgrzane (np. na początku treningu), ponieważ łatwo wówczas odnieść kontuzję bądź uraz wykluczający z dalszych działań.
Rozciąganie nie powinno mieć miejsca także podczas silnych zakwasów, warto wtedy wykonać lekki spacer regeneracyjny, a po treningu wziąć gorącą kąpiel.

Podczas stretchingu angażowane są dolne i górne partie ciała, od stawu skokowego aż do obręczy barkowej wraz z ramionami.

Warto przypomnieć, że z użyciem kijów do Nordic Walking można samodzielnie wykonać kilka łatwych i przystępnych dla każdego ćwiczeń.

Wykonanie ich na świeżym powietrzu z pewnością przynosić będzie wiele satysfakcji.
Każde z ćwiczeń powinno trwać przez 20 sekund, ponieważ tylko wtedy można uzyskać maksymalny efekt rozciągania.

Polecam Wszystkim stosowanie Stretchingu po każdym treningu Nordic Walking i zachęcam do zajęć z NW, jako jednej z najwspanialszych aktywności ruchowych na świeżym powietrzu.

Maciej Wojtas

www.nordicwalking.karpacz.pl

Dodaj komentarz