Nowe trasy narciarskie

W ciągu kilku najbliższych dni dobiegną końca prace przy budowie nowych tras narciarskich ONB w Jakuszycach. Jak informuje Julian Gozdowski dobiegły już końca roboty przy nowej trasie, tymczasowo zwanej trasą ‚Schengen’.

Tej jesieni, przy silnym wsparciu Nadleśnictwa Szklarska Poręba wykonano ponad 2,5 kilometrowy odcinek zupełnie nowej trasy, która łączy stadion biathlonowy na Nowym Świecie w Harrachowie, poprzez nieczynne dotychczas, bardzo stare przejście graniczne w okolicy Złotego Potoku z trasą prowadzącą torami kolejowymi do Szklarskiej Poręby. To piękny szlak narciarski, który poprowadzono starą, nieczynną od ponad 60 lat drogą drogą w mieszanym bukowo-świerkowym lesie. Trasa będzie czynna od 1 sycznia, czyli od chwili zniesienia kontroli na wewnętrznych granicach Uni Europejskiej i połączy narciarskim szlakiem Harrachow i Szklarską Porębę. Stało sie to możliwe po podpisaniu porozumienia pomiędzy władzami obu miast, Stowarzyszeniem Bieg Piastów i Nadleśnictwem Szklarska Poręba. Warto podkreślić, że niemal wszystkie roboty na tej trasie wykonano siłami Stowarzyszenia Bieg Piastów. A pracy było sporo, bo dotychczas nawet nie dawało sie pieszo przejść tej starej, zapomnianej drogi. Nowe przejście graniczne będzie w tym roku czynne także na torowisku kolejowym co umożliwi bieganie po pętli – torami do stacji Harrachow i powrót przez już istniejące turystyczne przejście graniczne nad tą stacją. Po polskiej stronie granicy trasy te będzie utrzymywało Stowarzyszenie Bieg Piastów a po czeskiej – Sportovni Areal Harrachov..

W najbliższym tygodniu dobiegną także końca prace przy nowej trasie w kierunku Chatki Górzystów. Jest to zupełnie nowa trasa pomiedzy Jelenią Łąką a Konną Ścieżką i Jagnięcym Jarem.Trasę poprowadzono szlakiem starej drogi praktycznie po poziomicy 900 m npm, poniżej Konnej Ścieżki.Umozliwia ona poprzez Halę Izerską dotarcie do Chatki Górzystów. Będzie to piękna, słoneczna i bardzo widokowa trasa. O skali wykonanych prac najlepiej informuje to, że wykonano tam we współpracy z nadleśnictwekm kilkanaście przepustów wodnych, co radykalnie osusza ten teren i umożliwi długie zaleganie śniegu. Zupełnie nowy odcinek trasy ma długość 3 km.

Oficjalny skrót

W tegorocznej edycji Biegu Piastów mamy dla Państwa pewną nowość. Na 46 km trasie Biegu Głównego ustanowiony został oficjalny skrót. W tym roku zawodnicy sami zdecydują jaki chcą ukończyć dystans. Będąc już na trasie, w zależności od własnej kondycji oraz warunków pogodowych podejmą decyzję czy biegną dystans 46 czy 24 km.

Dodaj komentarz