O ślubnej obrączce i myszce

Pewnego pięknego, słonecznego dnia 1656 r. Christoph Leopold hr. von Schaffgotsch zaprosił swoją młodą i oczywiście piękną żonę na jedno ze wzgórz we wsi Proszówka koło Gryfowa Śl. Z wierzchołka roztaczał się przepiękny widok na Karkonosze i Góry Izerskie, było wspaniale, więc zabawili tu nieco dłużej… Gdy młoda para postanowiła wrócić do pobliskiego zamku Gryf, hr. Christoph zauważył, że nie ma swojej ślubnej obrączki. Nie udało się jej odnaleźć. Szczególnie młoda hrabina była zasmucona stratą tak ważnego dla niej symbolu małżeństwa. Zmartwienie to pogłębiła później wiejska wróżbitka Joanna, która przepowiedziała, że jeśli obrączka się nie znajdzie, ród Schaffgotschów wkrótce wymrze.

Minął rok. Młoda para ponownie bawiła na górze, tym razem w licznym towarzystwie. Na trawie rozłożono wielki dywan, na którym zasiedli goście, aby uraczyć się jadłem i napitkiem. W pewnym momencie na dywanie zjawiła się mała myszka i popatrzyła na towarzystwo swoimi świdrującymi oczkami. Jeden ze służących złapał myszkę i już chciał ją zabić, gdy młoda hrabina powiedziała mu:

– Nie zabijaj jej. Pozwól jej odejść, a kto wie, czy nie przyniesie nam szczęścia.

Wypuszczona przez sługę myszka natychmiast znikła wśród wysokich traw. Zanim rozbawione towarzystwo skończyło biesiadę, myszka zjawiła się ponownie. I nie przyszła z pustymi rękami, a raczej z pustym pyszczkiem. Trzymała w nim bowiem zgubioną przed rokiem obrączkę, którą położyła przed zdumioną hrabiną. Myszka czmychnęła w trawę, a młodzi Schaffgotschowie stali jeszcze długą chwilę zdumieni, ale szczęśliwi, że nie spełni się tragiczna przepowiednia Joanny.

Na pamiątkę tego wydarzenia i z wdzięczności hr. Christoph wybudował na tym miejscu w 1657 r. kaplicę, którą poświęcił swojemu patronowi, św. Leopoldowi.

źródło: „Miesięcznik Miłośników Gór” Jacek Pławski na podstawie: Olszewska E., Wiącek A., Legendy o Lwówku Śląskim i okolicach, Częstochowa 2000, s. 101-103.

Dodaj komentarz