Ochrona przed powodzią

Mieszkańcom ulicy Wiejskiej i częsci Zabobrza powódź nie grozi. Podwyższono i wzmocniono wał przeciwpowodziowy na Bobrze. W minionym tygodniu odbył się odbiór techniczny.

– Przy takich opadach jak ostatnio, mieszkańcy mogą spać spokojnie – uważa Włodzimierz Belta. Wał przy ul. Wiejskiej został podwyższony o pół metra, wykonano też nowy narzut kamienny. Prace prowadzono na odcinku 650 metrów, na łukach rzeki Bóbr.

Wał został uszkodzony po powodzi w 2006 roku. – Stwierdziliśmy wówczas przesiąki – mówi Włodzimierz Belta, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Jeleniej Górze. – To groziło nawet przerwaniem wału i zalaniem ulicy Wiejskiej.

Urząd zwrócił się z wnioskiem o naprawę do Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych w Lwówku Śląskim o usunięcie tych usterek. – Reakcja była natychmiastowa – mówi Włodzimierz Belta. Prace rozpoczęły się w tym roku, inwestycję odebrano w miniony czwartek.

– To kolejne prace, które wykonano w minonym roku na naszych rzekach – przypomina Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. W drugiej połowie roku prowadzono intensywne prace na Kamiennej. Pogłębiono koryto rzeki i zlikwidowano dwa jazy, które powodowały spiętrzenie wody. Dzięki temu, podczas ubiegłotygodniowych intensywnych opadów deszczu woda nie wystąpiła z brzegów, choć zwykle po takich opadach woda była już w ogródkach mieszkańców ul. Ludowej.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz