Muzeum specjalizuje się w gromadzeniu szkła artystycznego. Zbiór ten obejmuje wszystkie rodzaje tych wyrobów: od starożytności po współczesność.
Kolekcja największa w Polsce i jedna z większych w Europie – zwłaszcza Szkła Śląskiego. Zachwycają kolorystycznie zdobione szkła biermeierowskie, szkła zachodnio i środkowoeuropejskie oraz współczesne kolekcje – w stałej ekspozycji ok. 1300 obiektów.
5 czerwca godz. 16. – Wernisaż wystawy malarstwa WOJCIECHA WEISSA pt. „Piękno do mnie przyszło” (mieszkał w Kalwarii Zebrzydowskiej).
W niedzielę bez biletów! Muzeum zaprasza w niedzielę do bezpłatnego zwiedzania zbiorów, oferując podróż do magicznej krainy szkła, sztuki i historii!
Oferta muzeum
- Poza unikalną kolekcją szkła, cenne są również zbiory etnograficzne muzeum, zawierające m.in. największą w Polsce kolekcję rozpowszechnionych na Śląsku i Podhalu obrazów malowanych na szkle, w tym również prace współczesnych artystów ludowych.
- Muzeum szczyci się bogatymi zbiorami grafiki śląskiej z XVIII-XIX w. Posiada też liczne linoryty i pamiątki po wybitnym współczesnym grafiku Józefie Gielniaku (1932-1972). Od 1976 r. placówka jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Graficznego imienia tego artysty.
- W zbiorach sztuki znajduje się też jedna z największych w Polsce kolekcji obrazów Vlastimila Hofmana (1881-1970) – malarza pochodzenia czeskiego, osiadłego na stałe w Polsce.
Wystawy Stałe
- Artystyczne wyroby ze szkła:
Największa w Polsce i jedna z większych w Europie wystawa szkła artystycznego, prezentująca w układzie chronologicznym rozwój technik, stylów wytwarzania i zdobienia wyrobów ze szkła. - Lapidarium:
Ekspozycja obejmuje rekonstrukcję domu mieszczańskiego z XVII-XVIII wieku, rzeźbę, płaskorzeźbę i tzw. Kolumnę Schönaua z 1 poł. XIX w. - Miniskansen etnograficzny:
Ekspozycja przedstawia chałupę karkonoską, kapliczkę, studnię, ule, gołębnik, wóz i maszyny rolnicze. - Miniskansen górniczo-hutniczy:
Rekonstrukcję w skali 1:1 – szybu górniczego z XV -XVI w., pieca hutniczego do wytopu szkła z XIV-XV wieku, płuczkę złota z XV-XVI w. I oryginalne rury wodociągowe z XVIII w. – wydobyte podczas remontu na ul. 1 Maja w Jeleniej Górze - Wnętrze chałupy wiejskiej:
Wystawa przedstawia sposób budowania i urządzania chałup Karkonoskich w XVIII/XIX wieku. We wnętrzu umieszczono meble, przedmioty codziennego użytku i obrazy na szkle. - Rzemiosło Jeleniej Góry w XVII i XVIII wieku:
Ekspozycja wyrobów rzemiosła artystycznego i sztuk związanych ze „Złotym Wiekiem Jeleniej Góry”.
Z powodu remontu wystawa aktualnie nieczynna. - Najdawniejsze dzieje Kotliny Jeleniogórskie:
Wystawa prezentuje zabytki archeologiczne z Jeleniej Góry i okolic ilustrujące początki osadnictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej i głównie dotyczy powstania miasta w XIII wieku.
W dwóch niewielkich salach zgromadzono zabytki najbardziej reprezentatywne i atrakcyjne pod względem ekspozycyjnym.
Z powodu remontu wystawa czasowo nieczynna.
Wystaw i wydarzenia w Muzeum Karkonoskim oraz jego oddziałach w drugim półroczu 2009 roku
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, ul. Matejki 28, 58-500 Jelenia Góra
- 1 czerwca – DZIEŃ DZIECKA w muzeum-wystawa lalek ze zbiorów Urszuli i Diany Jonkisz. W tym dniu odbędą się również zajęcia plastyczne dla dzieci.
- Pierwsza połowa czerwca – VIII Dolnośląski Integracyjny Plener Artystyczny TWORZĘ WIĘC JESTEM… , impreza cykliczna, której współorganizatorem są Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jeleniej Górze.
- 5 czerwca do końca września – „Piękno do mnie przyszło…” otwarcie wystawy malarstwa WOJCIECHA WEISSA, wybitnego krakowskiego malarza i grafika (1875-1950).
Od 1907 był profesorem i rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malował m.in. pejzaże okolic Strzyżowa, Płaszowa i Kalwarii Zebrzydowskiej (miejscowości, w których mieszkał), portrety, akty. Wpływ na jego malarstwo wywarła twórczość Muncha, Malczewskiego, pozostawał też, szczególnie w młodości, pod wpływam poglądów filozoficznych Stanisława Przybyszewskiego. Był artystą docenionym za życia, uznawanym, wystawianym na ziemiach polskich i za granicą.
Pasją artysty było fotografowanie, pozostawił więc setki fotografii z początków minionego stulecia - 28 czerwca – X KARKONOSKA GIEŁDA KOLEKCJONERSKA, w ogrodzie muzeum w godz. od 8. do 14.
- 13 do 20 września – EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA: Dolny Śląsk
- 10 października – do końca listopada – ODZYSKANA ŚWIETNOŚĆ, prezentacja modelu kościoła Łaski w Jeleniej Górze, pokaz drewnianego modelu kościoła Łaski (obecnie kościół Garnizonowy) w Jeleniej Górze po konserwacji. Model wykonany przez architekta Martina Frantza w 1709 roku na zamówienie gminy protestanckiej.
- 10 do 11 października – KONFERENCJA NAUKOWA: KOŚCIÓŁ ŁASKI w Jeleniej Górze, towarzysząca wystawie poświęconej konserwacji modela kościoła Łaski.
- 4 grudnia do 28 lutego 2010 – HUTA hr. SCHAFFGOTSCHA „JOSEPHINE” w Szklarskiej Porębie 1890-1950, wystawa ze zbiorów własnych muzeum
- 4 grudnia do 28 lutego 2010 – SZKŁO ARTYSTYCZNE, NABYTKI 2009: pokaz szkieł zakupionych do zbiorów Muzeum karkonoskiego.
Wystawy i wydarzenia w Skansenie Uzbrojenia WP w Jeleniej Górze
- 1 września – WRZESIEŃ 1939 PAMIĘTAMY! Wystawa z okazji 70 lecia wybuchu II wojny światowej
Wystawy i wydarzenia w Oddziale Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
- 5 czerwca do 12 lipca – CERAMIKA. MARITA BENKE – GAJDA, ASP Kraków i wystawa poplenerowa studentów Wydziału Ceramiki ASP Kraków
- 1 lipca do 26 lipca – prof. MAŁGORZATA DAJEWSKA – szkło, prof. PIOTR BŁAŻEJEWSKI – malarstwo
- 7 sierpnia do 7 września 2009 – SZKLARSKA PORĘBA. PANORAMA DZIEJÓW, wystawa z okazji 50-lecia nadania Szklarskiej Porębie prawa miejskich.
- 24 lipca do 31 sierpnia – RAZEM: Artyści z Izerów i Karkonoszy dziś – Fotografia MICHAŁA WASĄŻNIKA
- 11 września do 31 października – POLSKIE KOLONIE ARTYSTYCZNE w XIX i XX wieku: wystawa organizowana przy współpracy z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym oraz Instytutem Historii Sztuki PAN.
- 4 września do 4 października – FOTOGRAFIA: JANUSZ MONIATOWICZ
- październik – wystawa poplenerowa studentów ASP Wrocław
- 13 listopada do 14 grudnia – NOWY MŁYN: IV przegląd prac stowarzyszenia artystów Nowy Młyn
- 20 grudnia do stycznia r. 2010 – Bombki choinkowe ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz prezentacja szopek bożonarodzeniowych, po konkursie na szopkę, zorganizowanym dla uczniów szkół Szklarskiej Poręby.
www.nj24.pl