Pałac Brunów

Pałac Brunów

Pałac Brunów znajduje się we wsi o tej samej nazwie położonej przy trasie łączącej Lwówek Śląski z Bolesławcem. Jadąc od strony Lwówka należy po około trzech kilometrach skręcić w prawo. Do Brunowa docierają również autobusy PKS-u.

Pod koniec XV wieku pojawia się informacja o istnieniu w Brunowie gotyckiego dworu. Prawdopodobnie była to budowla obronna zbliżona kształtem do zachowanych w okolicy wież mieszkalnych. Jej rozbudowa stanowi zalążek dworu należącego w tym czasie, podobnie jak wieś i jej okolice do znanego i majętnego śląskiego rodu Zedlitzów.

W latach 1740 – 1750 właścicielem Brunowa jest hrabia Bernhard von Schmettau. Za jego sprawą dokonano przebudowy starego dworu zmieniając gotycka budowlę w niewielki dwukondygnacyjny barokowy pałac zbudowany na planie kwadratu. Trzydzieści siedem lat później właścicielem Brunowa zostaje Krzysztof Henryk von Schweinitz. W trzy tygodnie po nabyciu majątku w pałacu wybucha pożar, w czasie, którego spłonęły wszystkie zabudowania. Na zgliszczach Schweinitzowie wznoszą nową neobarokową, dwukondygnacyjną rezydencję.

Kolejnymi właścicielami pałacu zostaje rodzina von Cottonet, która energiczne przystępuje do rozbudowy folwarku. Powstaje wtedy stajnia z wozownią oraz mieszkania dla pracowników i służby. Przy pałacu powstaje fontanna, a odnowiona rezydencja otoczona zostaje sporym parkiem. Na szczytowej ścianie stajni tuż przy bramie wjazdowej umieszczono herb rodziny Cottonet. Kolejną przebudowę spowodowaną skutkami powodzi przeprowadzono w latach 1900 – 1901.

Po zakończeniu działań wojennych w pałacu przez kilka miesięcy stacjonowały wojska radzieckie, których działania i obyczaje stanowiły uwerturę do wizyt polskich szabrowników często odwiedzających coraz bardziej zrujnowaną rezydencję. Przez kilka następnych lat pałac stał pusty, aż do chwili, kiedy Rejon Dróg publicznych utworzył tutaj ośrodek kolonijno – wczasowy. Obecnie pałac stanowi własność prywatną – mieści się w nim luksusowy hotel z restauracją, pomieszczenia folwarczne adaptowane są na potrzeby sporego kompleksu konferencyjnego.

Dodaj komentarz