Pałac Lemberk

Pałac Lemberk znajduje się w północnej części Republiki Czeskiej, niemal dokładnie w połowie drogi miedzy Cwikowem a Chrastawą. W miejscu dzisiejszego pałacu stał pierwotnie zamek gotycki założony około roku 1240 przez Gawła Markvartica, znaczącego dyplomatę na dworze Przemyślidów. Warownia została wzniesiona jako strażnica strzegącą drogi handlowej wiodącej z Pragi do Łużyc.

Dzisiejszy zamek to czteroskrzydłowa, dwupiętrowa barokowa budowla, do której wchodzi się przez potężną bramę zdradzająca w wielu szczegółach gotycki rodowód rezydencji. Na pałacowym dziedzińcu zwraca uwagę piękna fontanna z piaskowca oraz wnęka z płaskorzeźbą delfina, gdzie jeszcze do 1929 roku znajdowała się studnia. Ciekawostka są również malowane, ślepe okna sprawiające wrażenie witraży.
Zamek w swojej pierwotnej, gotyckiej postaci był własnością Markvarticów do końca XIV stulecia. O wyglądzie budowli w tych czasach wiadomo dzisiaj raczej niewiele. W późniejszych wiekach warownia znana jako Loevenberg, czyli Lwia Góra, równie często zmieniała właścicieli jak swoją postać w trakcie kolejnych przebudowań. Na przełomie XV i XVI wieku zamek został przebudowany w stylu renesansowym.

Ówczesna budowla była o jedno piętro niższa i ozdobiona sgrafittami. W XVI wieku zamek stopniowo zmieniany był w pałac; wtedy bowiem jak również w następnym stuleciu prowadzone były tutaj największe przebudowy. W latach 1660 -1680 dobudowane zostały północne, południowe i wschodnie skrzydła i w tym kształcie pałac dotrwał do czasów współczesnych.

Przebudowę w stylu barokowym Lemberk zawdzięcza Albrechtowi z Valdsztejna, którego własność stanowił w pierwszej połowie XVII wieku. Po śmierci Valdstejna, kolejni właściciele posiadłości, Bredowie kontynuowali dzieło barokowej rozbudowy pałacu.

W roku 1945 pałac Lemberk na podstawie Dekretów Benesza został odebrany ostatniej właścicielce, Gabrieli Ausberg. Do roku 1972 mieściło się tutaj Muzeum Kultury. Później obiekt został zamknięty i do roku 1992 prowadzone były w pałacu prace remontowe, trwające w niektórych salach także obecnie… Aktualnie spora część zamkowych pomieszczeń udostępniona jest zwiedzającym, a zgromadzone eksponaty pozwalają zorientować się jak wyglądało onegdaj życie zamożnych szlacheckich rodów.

Dodaj komentarz