Ratują zabytek i szukają wód termalnych. Cieplice mogą mieć konkurencję w Staniszowie.
W Kotlinie Jeleniogórskiej z podziemnych źródeł gorącej wody na razie korzysta jedynie uzdrowisko Cieplice. Rośnie jednak zainteresowanie tym podziemnym bogactwem. Od lat ich wykorzystanie planuje gmina Jelenia Góra, której władze chciałyby zbudować w Cieplicach kompleks basenów.
Poszukiwania gorących wód wkrótce rozpoczną się też w sąsiedniej wsi Staniszów. Właściciele zabytkowego dworu zamierzają użyć ich do odgrzewania obiektu i kąpieli w powstającym tam SPA.
Po latach obietnic projekt term w Cieplicach w końcu nabiera realnych kształtów. We wtorek władze Jeleniej Góry podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji technicznej. Podjęła się tego gliwicka firma MWM. Projekt ma być gotowy do końca maja przyszłego roku, zaś sam obiekt w 2011 roku. – Wnętrze pomieści 25-metrowy basen, będzie też jeden basen zewnętrzny – mówi Przemysław Pierzchała, prezes firmy MWM.
Obiekt ma być zasilany wodą z ujęcia, z którego korzysta obecnie spółka Uzdrowisko Cieplice (wykorzystuje jedynie 10 proc. możliwego wydobycia). Dostęp do wody z tego źródła otrzyma też inwestor planujący w rejonie wałów cieplickich budowę SPA i hotelu „Selfness” na 800 miejsc.
Zupełnie nowy odwiert chcą wykonać właściciele remontowanego właśnie Pałacu na Wodzie w Staniszowie. Pierwotnie zamierzali jedynie uratować przed zniszczeniem zabytkowy dwór z końca XVIII wieku i stworzyć w nim niewielki hotel. – Gdy okazało się, że możemy znaleźć pod ziemią gorącą wodę, w dawnych zabudowaniach folwarcznych chcemy pomieścić basen i centrum rekreacyjne – przyznaje Jolanta Tadajewska, właścicielka pałacu.
Według dra Józefa Fistka, hydrogeologa z Polskiej Akademii Nauk, nawet przy intensywnym wydobyciu, złoże termalne w Kotlinie Jeleniogórskiej wystarczy jeszcze na wiele pokoleń. Jego zdaniem jest ono wyjątkowe. Nie należy wprawdzie do największych w Polsce, ale jest najcieplejsze spośród dotychczas odkrytych. Woda, która wypływa na powierzchnię, ma 87 stopni, a na głębokości 2000 metrów jest jeszcze o 10 stopni gorętsza.
Wody termalne chcielibyśmy wykorzystać do ogrzewania pałacu i kąpieli w SPA – mówi Jolanta Tadajewska.
POLSKA Gazeta Wrocławska
Czy nadal jestescie zainteresowani wierceniami w celu
otrzymania goracej wody termalnej do ogrzewania hotelu i rozbudowa
swoich term??.
Jesli to prawda, prosze odpisac i zapoznam Was z ekonomicznymi rozwiazaniami. Jestemy firma z Prusice kolo Wroclawia zajmujaca sie wierceniem,
projektowaniem i budowa obiektow rekreacyjnych z wykorzystanien wod
termalnych. W celu obnizenia kosztow budowy, projektowanie, urzadzenia
wiertnicze sa wykonywane przez miedzynarodowe firmy w tym sie
specjalizujace oraz wykonywane przez ekipy budowlane specjalizujace
sie w budowie term i importowane do Polski. Nasz staly park maszynowy
znajduje sie w Prusicach.