Na ulicy Muzealnej obok dworca PKP Szklarska Poręba Średnia, nie sposób nie zauważyć błota. Pochodzi ono spod kół samochodów ciężarowych. Rozpoczęła się budowa Parku Dinozaurów.
O tej inwestycji głośno było już na wiosnę. Wówczas rozstrzygnięty został przetarg na teren otoczony ulicami Muzealną, Górą, Piastowską i Waryńskiego. W sumie chodzi o prawie 10 hektarów, z tego 90 procent to las. To tam ma powstać Park Dinozaurów. Jak zapowiada inwestor – największy w Polsce ( więcej na ten temat napisane jest tutaj ).
Po rozstrzygnięciu przetargu umowa miała być podpisana w ciągu tygodni, aby inwestycję oddać do użytku już na jesieni. Jednak w między czasie zaczęły się pojawiać protesty i sugestie, że przetarg miał być „ustawiony”. Tak utrzymywał jeden z mieszkańców Szklarskiej Poręby, który swoje niezadowolenie przekazał na piśmie zarówno Radzie Miasta jak i wojewodzie. Nadzór prawny nie doszukał się jednak nieprawidłowości. Kiedy wydawało się, że umowa zostanie podpisana, problemy pojawiły się w Radzie Miasta. Część rajców zaczęła się domagać zapisu, że na tym terenie nie może powstać np. apartamentowiec. Ostatecznie umowę podpisano dopiero w wakacje. Jest niemal pewne, że w tym roku Park Dinozaurów nie powstanie. Jednak, jeśli się nie pojawią dodatkowe problemy, jest szansa, że będzie to nowa miejska atrakcja już w przyszłym sezonie letnim.
Jak podają władze miasta, dzierżawa oraz podatki od nieruchomości z inwestycji dadzą wpływy w wysokości około 100 tysięcy złotych rocznie. – To nie wiele, biorąc pod uwagę, że teren ma 10 hektarów – mówią przeciwnicy. Ale radni bronią swojej decyzji. – Teren jest tyle wart, ile można na nim wybudować argumentuje Grzegorz Sokoliński. – Na tych 10 hektarach nie można wybudować hoteli. To był, jest i będzie nadal las. Trzeba podkreślić, że to sam inwestor do nas przyszedł z propozycją zagospodarowania tego terenu. Gdyby nie jego oferta, tam nadal byłby tylko las, z którego do kasy miasta nie wpłynęłaby ani jedna złotówka. Teraz nie dość, że będziemy mieli dochody, to dodatkowo w mieście pojawi się ciekawa dodatkowa oferta spędzania wolnego czasu.
Według umowy teren wydzierżawiony został na 20 lat. Po tym okresie wszystkie obiekty wybudowane na tym gruncie będą należeć do miasta.