Patrole polsko – czeskie

Już od lipca 2008 roku na terenie Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego pojawią się na stałe patrole policji polskiej i czeskiej, których celem jest zwalczanie przestępczości transgranicznej. Szczegóły dotyczące współpracy policji obu krajów zostały omówione 26 czerwca 2008 roku podczas spotkania komendantów w Komendzie Powiatowej Policji w Jablońcu.

Podczas spotkania przedstawicieli policji jeleniogórskiej i policji czeskiej w KPP w Jablońcu ustalono, że od lipca br pojawią się po stronie polskiej patrole policji ruchu drogowego policji polsko-czeskiej oraz patrole prewencyjne policji obu krajów.

Patrol mieszany ruchu drogowego przede wszystkim będzie pełnić służbę na drodze międzynarodowej nr 3 z Radomierza do Harachova. Patrole prewencyjne służbę pełnić będą w Jeleniej Górze w okolicach targowisk, gdzie obywatele republiki czeskiej często przyjeżdżają na zakupy, w okolicach marketów, a także na trasach wycieczek pieszych w (głównie ulice 1-go Maja, Konopnickiej i przyległe). Patrole te, pojawią się także szlakach turystycznych Karkonoskiego Parku Narodowego, a ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom. Funkcjonariusze w okresie zbiorów owoców leśnych będą zwracać uwagę na dewastację Parku, przez nielegalnych zbieraczy.

Współpraca ta polegać będzie również na wystawianiu wspólnych patroli po stronie polskiej i czeskiej podczas różnego rodzaju meczy, gdzie spodziewany jest udział pseudokibiców obu krajów. Już w lipcu br jeleniogórscy policjanci, mundurowi i operacyjni wspomogą policjantów czeskich w zabezpieczeniu Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej, który odbędzie się w republice czeskiej.

Wspólne patrole będą również brać udział w zabezpieczeniu imprez sportowych o podwyższonym ryzyku po stronie polskiej.

Zasadniczym celem utworzenia wspólnych patroli jest zwalczanie przestępczości narkotykowej, samochodowej, a także udzielanie wszelkiej pomocy turystom obu krajów.

nadkom. Edyta Bagrowska, KMP w Jeleniej Górze
www.figurki.jelenia.pl

Dodaj komentarz