Duża wieś łańcuchowa, administracyjnie należąca do gminy Kamienna Góra. Rozłożyła się na wysokości 500-560 m u zbiegu dolin Żywicy i Rędzińskiego Potoku (ciek poniżej połączenia potoków na niektórych mapach nosi nazwę Bystra; spotyka się także nazwę Opatówka, ale częściej w odniesieniu do Rędzińskiego Potoku). Na zachodzie Pisarzowice łączą się z Rędzinami. Wieś wzmiankowana w zapiskach historycznych jako „Scriptoris villa” już w roku 1305. Przez Pisarzowice przechodził Stary Trakt Kamiennogórski.
Jedynym zabytkiem miejscowości jest kościół parafialny Wniebowzięcia NMP. Późnogotycka świątynia z początków XVI wieku, przebudowana w 1603 i 1878 roku, zachowała sklepienie krzyżowo-żebrowe. Ołtarz główny tworzy szafkowy tryptyk gotycki z roku 1521. Jego część środkowa przedstawia scenę Wniebowzięcia NMP. Na skrzydłach postacie świętych, a w zwieńczeniu scena Zwiastowania. Renesansowa ambona z polichromią pochodzi z roku 1607. Chrzcielnica datowana jest na rok 1625. Empory (drewno polichromowane) pochodzą z lat 1610-30. Ponadto w wyposażeniu kościoła są trzy rzeźby gotyckie z roku 1525: św. Doroty, św. Elżbiety i św. Mikołaja. Z architektonicznych detali godne uwagi są: gotycki wspornik kamienny z 1607 roku oraz piaskowcowy portal (renesansowy) z roku 1592. Na zewnątrz płyty nagrobne: renesansowa – z początku XVI wieku – Henryka Blonsteina (zm. 1613 r.), jego żony (zm. w 1605 r.) oraz płyta Wilhelminy Dobschatz z końca XVIII wieku.
W Pisarzowicach czynny jest obecnie jeden zakład przemysłowy – Zakłady Przemiana Dolomitów. W centrum wsi pawilon spożywczy, poczta, klub „Ruchu” i przystanek PKS – połączenie z Kamienną Górą. Nieco oddalony od wsi, przy szosie Kamienna Góra – Kowary, znajduje się drugi przystanek PKS, skąd połączenie przez Kowary do Jeleniej Góry i Karpacza. Na północ od centrum wsi stacja PKP na linii Kamienna Góra – Kowary. Tu także węzeł szlaków turystycznych – X 2N, 9S.
Źródło: Bohdan W. Szarek „Rudawy Janowickie”, 1990