Powstanie ośrodek na światowym poziomie

Ośrodek narciarstwa biegowego w Jakuszycach stanie się wkrótce jedną z najlepszych na świecie stacji dla biatlonistów.
Wszystko za sprawą dotacji przyznanej właśnie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Modernizacja będzie kosztowała ponad 3,3 mln zł. Projekt zakłada rozbudowę strzelnicy biatlonowej, budynku technicznego oraz budowę obiektu, w którym powstaną szatnie, sanitariaty i osobne pomieszczenie dla mediów.

– Unowocześniona strzelnica z elektronicznym wyposażeniem będzie miała 31 stanowisk – zapowiada Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Biegu Piastów.
Powstanie też rolkostrada długości trzech kilometrów, z której turyści i mieszkańcy będą mogli korzystać latem. Za ponad 33 tys. zł z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zmodernizowana zostanie także istniejąca szatnia. Dzięki tym inwestycjom na jakuszyckiej polanie będzie można organizować Puchar Świata w narciarstwie biegowym i mistrzostwa świata w biegach wyczynowych i biatlonowych.
– Wtedy staniemy się potęgą – nie kryje zadowolenia prezes Gozdowski.

Stanisław Michoń, trener Klubu Sportowego Śnieżka w Karpaczu, chwali jakość tras w Jakuszycach.
– To fantastyczny ośrodek. Na pewno jest potrzebny. Takie inicjatywy to dobry pomysł – mówi Michoń.

Ośrodek Narciarstwa Biegowego na Polanie Jakuszyckiej jest największy w Polsce i Europie Środkowej. Biegacze mogą korzystać ze 150 kilometrów tras. Bardzo ważne przy organizacji zawodów na światowym poziomie jest to, że trasy mają homologację FIS w najwyższych kategoriach: D i E.

Region słynie z organizowanego w Jakuszycach Biegu Piastów. Ostatnio rywalizowali w nim zawodnicy z 30 krajów. Bieg Piastów od lipca minionego roku jest członkiem Woordloppet, Światowej Ligi Biegów Długodystansowych. Należy do niej tylko piętnaście imprez z całego świata.

Worldloppet to organizacja skupiająca największe narodowe imprezy amatorskiego narciarstwa biegowego. Dzięki temu impreza jest promowana na całym świecie, m.in. w Japonii, Czechach, Turcji czy Stanach Zjednoczonych.
Ośrodek Narciarstwa Biegowego na Polanie Jakuszyckiej ma już dobre zaplecze techniczne. Do dyspozycji sportowców są szatnie, sanitariaty, serwisy narciarskie. Stowarzyszenie Bieg Piastów dysponuje ratrakami i skuterami, przygotowuje w sezonie zimowym codziennie po kilkadziesiąt kilometrów tras biegowych. Latem można tu jeździć na rowerze i spacerować.

To nie koniec inwestycji zimowych w naszym regionie. W tym roku Okręgowy Związek Sportów Saneczkowych w Karpaczu przeprowadzi renowację toru saneczkowego. Za około 30 tys. zł tor zostanie przygotowany do zawodów rangi wojewódzkiej oraz ogólnokrajowej.

www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz