Przemoc w szkołach

Nie chcą przemocy w swoich szkołach.
Prawie pięćdziesiąt dolnośląskich szkół zgłosiło się już do świętowania Dnia Szkoły bez Przemocy, którym podsumujemy drugą edycję naszej ogólnopolskiej kampanii.
5 czerwca niebo nad całą Polską zrobi się czerwone. Dlaczego? Bo w powietrze polecą tysiące baloników w tym kolorze. To znak, że młodzi są przeciwko agresji.

A oprócz tego powstanie księga złożona z podpisów pod listem otwartym w tej sprawie. Dostanie ją prezydent Lech Kaczyński.

Mimo że do imprezy został jeszcze miesiąc, Dolny Śląsk ruszył pełną parą z przygotowaniami.

W Szkole Podstawowej nr 67 przy pl. Muzealnym we Wrocławiu właśnie dobiegł końca tydzień „Stop agresji”, w czasie którego dzieci między innymi wysłuchały – z wypiekami na twarzach – bajki „Kiedy ci źle, krzyknij nie”. A wczoraj była burza mózgów, podczas której trzeba było podać jak najwięcej sposobów na stworzenie przyjaznej atmosfery w klasie.

– To dopiero wstęp – zapewnia Joanna Grabowska, organizatorka zajęć. Na czerwiec zaplanowała mecz piłki nożnej uczniowie kontra nauczyciele.

– Z naciskiem na zasady fair play – podkreśla Grabowska. Będzie też konkurs plastyczny. Wszystko poprzedzi wielki festyn rodzinny.

W Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Komuny Paryskiej będzie niespodzianka. – Każdy, kto przyjdzie ubrany na niebiesko, będzie zwolniony z odpytywania – zapowiada Bożena Gibała, wicedyrektor szkoły.

Kolor, mimo że kojarzy się z bujaniem w obłokach, wyrażać ma uznanie dla policjantów, którzy przez cały rok żyli z uczniami za pan brat i poprowadzą warsztaty „Przyjaciel Pies”, na których uczyć będą, jak obronić się przed groźnymi zwierzętami. Wszyscy dostaną zrobione specjalnie z tej okazji znaczki „Stop Przemocy” zaprojektowane przez dzieci.

Uczniowie SP nr 31 w Wałbrzychu poczują ducha sportowej rywalizacji: jedni zagrają w kosza, inni zajmą się tańcem. W Świdnicy, zanim balony polecą w górę, wszyscy zbiorą się na boisku przed Gimnazjum nr 2.

Każda ze szkół dzień bez przemocy może zorganizować po swojemu.

Te, które chcą wziąć w nim udział, mają czas do 21 maja, żeby zarejestrować się na stronie www.szkolabezprzemocy.pl

Ewelina Oleksy – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz