Rajd na raty do Trutnova z przewodnikiem PTTK

5 lipca – Wyjazd pociągiem o godz. 7,36 Jelenia Góra – Trutnov (PKP); Trutnov – Hostinné (ČD)

Hostinné – Líška – Hradeček – Vlčice. Vlčice – Trutnov (ČD); Trutnov – Jelenia Góra (PKP).
Wyjazd pociągiem o godz. 7.36 do Trutnova, skąd o godz. 10.16 odjeżdżamy również pociągiem do miasta Hostinné.

Trasa długości 18 km. prowadzi przez wschodnią część Wyżyny Podkarkonoskiej. Hostinné to jedno z najstarszych miast położonych u południowego podnóża Karkonoszy, gdzie w dawnym kościele franciszkanów jest Galeria Sztuki Antycznej (wstęp 50 kč) oraz urokliwa starówkę. Spośród zabytków Hostinnégo najbardziej zwraca uwagę renesansowy ratusz z dwoma charakterystycznymi postaciami olbrzymów (4,80 m wysokości). Warty uwagi również gotycko-renesansowy kościół św. Trójcy, renesansowa plebania ze sgraffitową dekoracją, kolumnę maryjną w rynku, kamienice podcieniowe z XVI-XVIII wieku.

Z miasta pieszo szlakiem niebieskim i przez Hubertową vyšinę i Liškę – do osady Hradeček. Tu obok letniego domku byłego prezydenta Vaclava Havla – do niewielkich ruin średniowiecznego zamku Břecštejn. W pobliżu ładne skałki z czerwonego piaskowca.

W końcowej części wycieczki przez Vlčíce (we wsi kościół św. Wojciecha z końca XIII w. i barokowy pałac) – do przystanku kolejowego i o godz. 18.30 odjezd pociągiem do Jeleniej Góry (przesiadka w Trutnovie).

Przyjazd o godz. 21.35.

Na pociąg po czeskiej stronie potrzeba 80 kč. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz