Ruch jednostronny na Śnieżkę

Od 1 sierpnia wprowadzamy jednostronny ruch czerwonym szlakiem, czyli zakosami, na Śnieżkę – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. – Celem jest bezpieczeństwo i komfort wędrowania po górach, a także zmniejszenie zagrożeń dla przyrody, polegających na osuwaniu się kolejnych partii rumoszu skalnego. Prosimy turystów, by zakosami tylko wchodzili. Drogą Jubileuszową mogą wchodzić i schodzić – tak jak dotychczas. Jest wystarczająco szeroka.

Ograniczenie ruchu ma obowiązywać do końca sierpnia. W tym czasie porządku na podejściu na Śnieżkę mają pilnować strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Będą informować turystów, że nie wolno schodzić zakosami i zwracać uwagę tym, którzy zakaz będą łamać.

Według szacunków i wyliczeń KPN jednego dnia w szczycie sezonu turystycznego na Śnieżkę dociera od 8 do 10 tysięcy ludzi.

– Mechanizm jest prosty – jeśli turyści schodzący z gór ustępują miejsca tym, którzy wchodzą, odsuwają się na bok, czyli na stronę rumoszu skalnego. Innego wyjścia nie mają, bo z drugiej strony jest murek oporowy z łańcuchem. W efekcie rumosz skalny się obsuwa na szlak. Trasę tę musimy poprawiać kilka razy w roku. – mówi dyrektor KPN.

www.nowiny.jgora.pl

Dodaj komentarz