Rzeki w Jeleniej Górze

Rzeki w Jeleniej Górze przestały być groźne. Po wieloletnich zaniedbaniach wreszcie ruszyły remonty.Kamienna przestała być w Jeleniej Górze dziką rzeką, której wód obawiali się mieszkańcy niżej położonych budynków.

Regionalna Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu po latach zaniedbań, w końcu podjął się oczyszczania koryta rzeki. Kamienna została pogłębiona na odcinku 10 kilometrów, w niektórych miejscach nawet o 50 procent. Wydano na to prawie 3,7 mln zł.

Takich prac nie prowadzono tu od dziesięcioleci. Po wydobyciu setek ton mułu i rumoszu skalnego na linii brzegowej odkryto stare kamienne umocnienia, o których istnieniu specjaliści z RZGW nie mieli nawet pojęcia.

Znacznie to uprości dalsze, planowane prace przy zabezpieczaniu brzegów. Wystarczy bowiem uzupełnić ubytki w dawnych umocnieniach i nie trzeba będzie budować nowych. – Planujemy zakończenie robót na Kamiennej w przyszłym roku – mówi Bartłomiej Pietruszewski, kierownik działu utrzymania wód i urządzeń w RZGW we Wrocławiu.

Z prac na Kamiennej szczególnie cieszą się mieszkańcy Cieplic, im rzeka zagrażała bowiem najbardziej. – Wystarczyło, że popadało przez pół dnia i poziom wody już niebezpiecznie się podnosił – mówi Zbigniew Paprotny, mieszkaniec ul. Mieszka I. Tam właśnie strażacy przy każdej większej ulewie musieli rozwijać specjalne rękawy przeciwpowodziowe lub układać worki z piaskiem.

Hildegarda Dobek także mieszkanka nadbrzeżnej ulicy Mieszka I, wylicza że w ciągu ostatnich 40 lat jej dom zalewało trzykrotnie bardzo mocno, słabiej podtopiona była już cztery razy. – Największa woda przyszła w 1997 roku i dwa lata temu. Woda stała na wysokości prawie dwóch metrów – wspomina Hildegarda Dobek.

RZGW prowadzi też prace przy pogłębianiu Bobru w miejscowościach Marciszów, Wojanów i Bobrów. Wydano już 1,3 mln zł. W przyszłym roku skala inwestycji ma przekroczyć 20 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zostaną za nie zbudowane wały i kamienne wzmocnienia brzegów. Mieszkańcy okolic także czekali na to od lat. Szczególnie po powodzi z 1997 roku, gdy woda zniszczyła koryto i wiele umocnień, Bóbr był bardzo groźny.

Wzmacniany jest też brzeg Włodzicy w miejscowości Ludwikowice, gdzie woda podmywała fundamenty budynków. Prace na Włodzicy planowane są w Nowej Rudzie. Remontowane jest też koryto rzeki Biała Lądecka, która zagrażała zabytkowym budynkom sanatoryjnym w Lądku Zdrój.

Rzeka Kamienna została pogłębiona w Jeleniej Górze na odcinku 10 kilometrów.

www.figurki.jelenia.pl

Dodaj komentarz