Sojusz krzywych wież

Władze Torunia odpowiedziały na apel samorządu Ząbkowic Śląskich w sprawie współpracy miast, w których są krzywe wieże. Licząca 34 metry, a odchylona od pionu o ponad dwa metry ząbkowicka wieża to symbol miasta i jednocześnie jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego Śląska.

Jest chętnie odwiedzana przez turystów z kraju i z zagranicy. Nie wiadomo, jakie było przeznaczenie tego obiektu, ale bardzo prawdopodobne jest, że to fragment wieży albo baszty z końca XIII wieku. Bardzo podobna budowla stoi w Toruniu. To średniowieczna baszta miejska, która odchylona jest od pionu o prawie półtora metra.

„Wydaje mi się, że podjęcie wspólnych działań na rzecz promowania tych zabytków jest bardzo zasadne” – napisał do władz Ząbkowic Michał Zaleski, prezydent Torunia. – „Mam nadzieję, że wkrótce dojdzie do spotkania przedstawiciela Ząbkowic Śląskich z przedstawicielem Torunia, podczas którego zostaną określone wspólne działania”.

Najbardziej znanym krzywym zabytkiem świata jest wieża we włoskiej Pizie. Ta budowla odchylona jest od pionu aż o 4,5 metra.

PIEL – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz