Sprawozdanie z Rajdu "3 DNI – 3 KRAJE – 3 WĘDRÓWKI 2008"

Rajd „3 DNI – 3 KRAJE – 3 WĘDRÓWKI” na stałe wpisał się do lubańskiego kalendarza imprez turystycznych i rekreacyjnych. Od wielu lat pod koniec kwietnia do Lubania przybywa duża grupa turystów z całego kraju, ale i zza granic.

Tradycyjnie przed Halą Sportową MOSiR w Lubaniu w czwartek 24 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie imprezy przy udziale Starosty Lubańskiego Pana Walerego Czarneckiego, Wójta Gminy Lubań Mirosława Herdzika, Prezydenta Polskiej Federacji Popularyzacji Turystyki Andrzeja Lindeckiego oraz zaproszonych gości z zagranicy Nowego Miasta pod Smrkiem, Drezna i Monachium. Uroczystość urozmaicił występ zespołu ludowego „Cisowianki” z Henrykowa oraz grupa wokalna Miejskiego Domu Kultury, która zaśpiewała w języku polskim i niemieckim hymn imprezy pod tytułem „Mosty”. Prezes Oddziału PTTK „Pogórze Izerskie” w Lubaniu Andrzej Mykała wręczył niektórym działaczom wyróżnienia organizacyjne przyznane przez Zarząd Główny PTTK.

W tym roku na rajd przybyły zorganizowane grupy turystyczne z Kaszub, Wielkopolski, Warszawy, Nowego Targu, Szczecina, Ziemi Lubuskiej i wielu innych miast z niemal całej Polski. W uroczystym otwarciu wzięły również udział kluby turystyczne z Danii, Niemiec, Węgier, Holandii, oraz indywidualni turyści z Czech, Austrii, Włoch i Belgii. Wieczorem po otwarciu imprezy niektórzy uczestnicy spotkali się w Restauracji Motelu Łużyckiego, by skosztować dań polskiej kuchni, następnie udali się do hoteli powiatu lubańskiego na nocleg. Grupa duńska pod kierownictwem Pani Ritvy Sarinnen na kilkudniową kwaterę wybrała sobie Zamek Czocha. Na Hali Sportowej w turystycznych warunkach nocowało około 120 turystów głównie młodzież z głębi kraju oraz maratończycy. W imprezie uczestniczyło 2124 wędrowców z 9 krajów w tym 175 obcokrajowców. Uczestnicy mieli do wyboru trasy o długości: 6, 10, 15, 24, 31, 42 km.

W marszu maratońskim wzięło udział 99 turystów głównie z zagranicy. Maraton rozpoczął się przy hali sportowej MOSiR i przebiegał przez następujące miejscowości: Księginki – Bukową Górę – Zarębę – Wesołówkę – Siekierczyn – Nowa Karczmę – Cis w Henrykowie – Henryków Świetlicę Wiejską (gdzie serwowano polski bigos przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Henrykowie) – Glinianki w Nawojowie Łużyckim – Radogoszcz – Nawojów Śląski – Uniegoszcz z metą przy Hali Sportowej MOSiR.

Na trasach były zorganizowane punkty kontrolne, punkty żywieniowe oraz zabezpieczenie medyczne. Najliczniej obsadzona była trasa o długości 15 km, która prowadziła z Henrykowa do Lubania, na trasie tej spotkała się prawie połowa wszystkich uczestników rajdu. Na punktach kontrolnych w Henrykowie i Radogoszczy czas umilały zespoły ludowe „Cisowianki” i „Marysienki”.

Trasy o długości 6 i 10 km przebiegały przez najciekawsze miejsca Lubania oraz najbliższe okolice z punktami żywieniowymi w Motelu Łużyckim lub Restauracji TAKIS gdzie serwowano przybyłym turystom zupę pomidorową. W tym roku na trasę 6 km powędrowało 571 uczestników w tym 194 przedszkolaków z Lubania i Leśnej oraz 152 osoby niepełnosprawne ruchowo, niedowidzące i niedosłyszące z Lubania, Zgorzelca, Leśnej, Legnicy, Jeleniej Góry, i Wałbrzycha.

Niepełnosprawne osoby otrzymały w prezencie białe koszulki z logo imprezy.

Osiem edycji imprezy to już ponad 11000 uczestników w tym ponad 1500 obcokrajowców z 18 krajów. Jak wynika ze statystyk rajdu impreza nadal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko młodzieży szkolnej powiatu lubańskiego, ale również wielu szkół wszystkich profili województwa dolnośląskiego. Warunki do zdobywania światowej odznaki wędrowniczej IVV spełniło 451 turystów a medal za ukończenie maratonu otrzymało 99 osób. Muzeum lubańskie zwiedzało 254 osób głównie małe dzieci i młodzież szkolna.

Wędrówkę w piękną pogodę już o godz.6.00 rano rozpoczęli uczestnicy długich dystansów, a do godziny 11.00 turyści wyruszali na trasy krótkie. Niestety około godziny 13.00 pogoda uległa pogorszeniu i nagle zaczął padać deszcz lecz mimo to uczestnicy docierający do mety do godziny 17.00 byli pogodni i zadowoleni.

Po zakończeniu się „Łużyckich Wędrówek” ponad 150 osób autokarami udało się do Czech na nocleg, by następnego dnia móc wędrować po Górach Izerskich. Ponad 100 polskich turystów uczestniczyło również w marszach i biegach górskich po Górach Łużyckich w okolicach Olbersdorfu, Jonsdorfu i Oybina. Do kraju powrócili dwoma autokarami w niedziele wieczorem.

Impreza była dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Urząd Miasta Lubań, i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a wsparcia organizacyjnego udzieliły Związek Gmin KWISA, Urząd Gminy Lubań, i Starostwo Powiatowe w Lubaniu. Patronat sprawowała Dolnośląska Organizacja Turystyczna i Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu NYSA, zaś patronat medialny sprawował miesięcznik turystyczny „SUDETY” dwutygodnik „Ziemia Lubańska”, telewizja Lubań – Bolesławiec oraz kilka portali internetowych.

Szczegóły na stronie internetowej www.prsmluban.vipserv.org/3dnicom.2008.htm

Dodaj komentarz