Świeradów Zdrój, zlot starych aut

Uzdrowisko u podnóża Stogu Izerskiego, w którym trwa rozbudowa infrastruktury turystycznej i gdzie prod koniec ubiegłego roku uruchomiono pierwszą w Sudetach kolej gondolową na szczyt Gór Izerskich – oferuje prócz rekreacji na górskich szlakach i zdrowotnych zabiegów w uzdrowisku – także wiele miejscowych atrakcji i imprez, gwarantujących ciekawe spędzenie czasu, w urokliwej scenerii górskiej.

Największą atrakcją miejscowości (poza gondolą na Stóg Izersji) jest – Dom Zdrojowy położony u samego podnóża Stogu Izerskiego, który powstał w miejscu poprzedniego „Domu Źródlanego” z 1781 r., zniszczonego w czasie pożaru 14 grudnia 1895 r.
Ze względu na uzdrowiskowe walory miejscowości obiekt odbudowano i rozbudowano, że już w1899 r. przyjął pierwszych kuracjuszy. W prace modernizacyjne zaangażowano ponad 600 robotników, dzięki temu na parterze budynku mieściły się m.in. salony: gier, muzyczny, taneczny, natomiast na wyższych kondygnacjach 70 luksusowych pokoi gościnnych.

Wnętrze budynku upiększono obrazami malarza Kaysera-Eichberga i pracami rzeźbiarskimi Willborna i Giesecke. Malownicza bryła została zwieńczona wieżą zegarową o wys. 46 m. Atrakcyjność budynku podnosi najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 m, z piękną roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch nad sceną, stanowiącą obecnie jedną z głównych atrakcji Świeradowa-Zdroju.

Przy wejściu głównym do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo żelaziste). Tarasy zdrojowe o długości ponad 160 m z sztuczną grotą z naciekami oraz zespołami parkowymi stwarzają do dzisiaj wspaniałe warunki do rekreacji i rehabilitacji zdrowia.

W lutym 1970 r. Dom Zdrojowy po raz kolejny padł ofiarą pożaru, który w porę jednak opanowano, więc pożar strawił jedynie część czwartego piętra. Remont i modernizację budynku zakończono w 1975 r.

Godzi się zwiedzić kościół pod wezwaniem Św. Józefa – dwuwieżowy obiekt wybudowano w roku, 1899 jako prywatny kościół dla katolickich właścicieli ówczesnego Świeradowa Zdroju, rodu Schaffgotschów oraz ich służby. Nad całością prac czuwał wrocławski architekt Grosser. Pierwotnie trzyprzęsłowy z wieloboczną absydą, został utrzymany w stylu neogotyckim, zgodnie z modnym pod koniec XIX wieku historycyzmem.

Parafia rzymsko – katolicka, po wieloletnich staraniach, dzięki pomocy ks. kard. Kominka i ks. dr Edwarda Góreckiego oraz proboszcza ks. W.Dzięgiela otrzymała pozwolenie na rozbudowę kaplicy Scgaffgotschów.

Projekt obecnego kościoła wykonany przez inżynierów Politechniki Wrocławskiej: prof.

T.Zipsera i dr W. Wawrzyniaka zachował w całości dawną kaplicę. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1974 roku a ukończono w 1979 roku z ofiar wiernych.
29 IX 1979 roku nowy kościół poświęcił Bp. T.Rybak bp. Pomocniczy z Wrocławia, później Ordynariusz diecezji legnickiej.

Pierwszym proboszczem był Ks. Józef Postrach, kapłan diecezji kieleckiej, który zatrzymał się tu na leczenie po obozie koncentracyjnym w Dachau. Zmarł w 1949 roku. Obecnie proboszczem świątyni jest od 1966 r. ks. Władysław Dzięgiel.
W latach 1994 – 1996 przywrócono do życia zegar wieżowy – dzięki ówczesnemu zegarmistrzowi ze Świeradowa Eugeniuszowi Rychterowi, który odtworzył wiele zniszczonych części. W roku 1998 sprawiono dwa nowe dzwony, bo stare w czasie wojny Niemcy stłukli i zabrali na armaty.

Duży dzwon 860 kg nosi nazwę św. Józefa, mniejszy Jana Pawła II. Trzeci dzwon z 1699 roku ma imię św. Jana Ewangelisty wykonany w ludwisami Eliasa Emricha, pochodzi z parafii Mirsk (przywieziony do kaplicy w roku 1785).

Górską atrakcją okolicy jest schronisko turystyczne na Stogu Izerskim powstałe w 1924 r. Schronisko wybudowano w charakterystycznym stylu śląsko – łużyckim poniżej szczytu (1107 m n.p.m.). Oddane do użytku 24 października 1924 r. – w dalszym ciągu prowadzi turystyczną działalność i dysponując ponad 70 miejscami noclegowymi z bufetem.
Schronisko znajduje się 50 metrów od szczytu na wysokości 1060 m n.p.m. Z pięknego i ciekawego architektonicznie schroniska, rozciąga się imponujący widok na Góry Izerskie wraz z Pogórzem, Świeradów i Karkonosze.

Warto również odwiedzić Czarci Młyn w pobliskiej Czerniawie-Zdroju, który wybudowano ok. roku 1890. Można w nim podziwiać oryginalne maszyny i urządzenia – typowe dla wyposażenia młynów gospodarczych z przełomu XIX/XX w., budowanych w tzw. systemie amerykańskim, w którym transport zboża był całkowicie zmechanizowany. W większości urządzenia te funkcjonują nadal.

W „Czarcim Młynie” zmęczony podróżnik może zasiąść przy 100–letnim piecu chlebowym, zjeść chleb wypiekany sposobem pradziadów, a nawet nabyć świeżo zmieloną tu mąkę.

Wystawa – Świeradów wczoraj i dziś

  • Ekspozycja Muzealna mieści się w budynku ICWP (ul. 11 Listopada 35 – II i III p.), prezentuje pamiątki związane z historią miasta i jego mieszkańców.
  • Eksponatami są stare zdjęcia, reprodukcje pocztówek, akwarele przekazane przez Ilse Renner, a także przedmioty codziennego użytku, książki i makiety muszli koncertowej oraz budynku Kościoła Ewangelickiego itp.
  • Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8. do 16.

Kolej gondolowa

Kolej gondolowa na szczyt Stogu Izerskiego (pierwsza w Sudetach uruchomiono 17 grudnia 2008 roku.) ma 71 wagoników wozi turystów pół kilometra w górę, czyli na wysokość 1060 metrów npm w osiem minut. Równolegle otwarto trasę narciarską dł. 2500 m, naśnieżaną w zimie przez 20 armatki, oświetloną 136 lampami. Średnie nachylenie trasy – 19%).
Inwestorem był Sobiesław Zasada właściciel Spółki „Kolej Gondolowa”.

Najbliższe imprezy i wydarzenia:

  • 3 lipca godz. 16. – Koncert pt. PIEŚNI I TAŃCE BIAŁORUSI I UKRAINY w Hali Spacerowej w Domu Zdrojowym.
    Wykonawcami występu będą grupy muzyczne: BIAŁE SKRZYDŁA (Młodeczna – Białoruś) i MŁODE LIŚCIE (Bar – Ukraina).
  • 3 – 5 lipca – MIĘDZYNARODOWY ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH – IKAR organizowany przez Izerokarkonoski Klub Auto Retro w Świeradowie Zdroju (w 100 lecie pierwszego wyścigu automobilowego Berlin – Monachium), z paradą starych aut oraz strojów wraz imprezami towarzyszącymi.
  • Dla mieszkańców i gości miasta pokazy w centrum Świeradowa – 5 lipca od godz. 10.

Program:

  • 4 lipca (sobota)
  • godz. 9.00 – ulica Zdrojowa – START przejazdu drogami Dolnego Śląska
  • godz. 9.30 – Stacja WOLIMIERZ
  • godz. 10.30 – ZAMEK CZOCHA
  • godz. 12.00 – Kościelniki
  • godz. 13.30 – Lubań – Rynek
  • godz. 15.00 – Wolbromów
  • godz. 17.00 – Lwówek Śląski – Rynek
  • godz. 18.00 – powrót do Świeradowa-Zdroju

www.nj24.pl

Dodaj komentarz