Symbolem Jawora zostanie Jaworowy Ludek

Jawor znany ze wspaniałego Kościoła Pokoju oraz Międzynarodowych Targów Chleba chce mieć kolejny symbol – Jaworowego Ludka. Niebawem burmistrz miasta, Artur Urbański, ogłosi konkurs na wizerunek tej postaci. Zwycięzcę poznamy 16 lipca. Jaworowy Ludek ma nawiązywać do postaci stworzonej przez Hannę Januszewską w wierszu „Jaworowi Ludzie”

– W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy Jawora, szkoły, przedszkola i inne instytucje, które mają siedzibę w mieście. Zwycięzca dostanie dwa tysiące złotych. Na podstawie tej pracy zostaną wykonane rzeźby postaci, nieprzekraczające pół metra. Będą ustawione w różnych częściach miasta, jako dekoracja.

– Postać Jaworowego Ludka ma być symbolem pracowitości i gospodarności mieszkańców miasta – wyjaśnia Leszek Światkowski, naczelnik wydziału promocji jaworskiego magistratu. – To ma być nasz symbol i jednocześnie element promocyjny. Coś, co zaciekawi, przyciągnie, zainteresuje, może nawet rozśmieszy.

Ale na tym nie koniec atrakcji. W planach jest stworzenie gier komputerowych dla dzieci, prowadzących po szlaku jaworowych ludzi, historii miasta i tradycji. Ma też powstać pełen niespodzianek weekendowy szlak dla rodzin z małymi dziećmi. Będą też gadżety z postacią Jaworowego Ludka oraz puzzle dla młodszych.

– Staramy się o sfinansowanie konkursu z programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego – dodaje Światkowski. – Jeżeli nie dostaniemy pieniędzy z ministerstwa, zrealizujemy wszystko za własne środki.

Mieszkanka Jawora, Maria Konecka, przyznaje, że pomysł się jej podoba. Jak mówi, we Wrocławiu widziała krasnale, które są bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. – Jaworowy Ludek to ciekawy pomysł. Jeżeli stanie w różnych miejscach, powinien być atrakcją. Tylko żeby nie zwyciężył jakiś szkaradny projekt – mówi.

Polska Gazeta Wrocławska Zygmunt Mułek

Dodaj komentarz