System internetowy na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk wyda fortunę na nowoczesny system internetowy. Nasz region będzie miał najnowocześniejszy regionalny portal internetowy w Polsce.
Pod jednym adresem zarezerwujemy tam stolik w restauracji albo nocleg w hotelu, załatwimy urzędowe sprawy w każdej gminie w województwie i za jednym kliknięciem myszy obejrzymy precyzyjne mapy dowolnego zakątka regionu.

Prace nad takim serwisem zaczyna właśnie urząd marszałkowski. Chce na niego wyłożyć aż 65 milionów złotych. Wszystko ma być gotowe za dwa lata.

– Pieniądze nie pójdą tylko na stworzenie strony. Kupimy za nie też serwery i komputery dla gmin, które będą ich potrzebowały. Stworzymy projekty techniczne i niezbędne bazy danych – wyjaśnia Jan Warszawa, pełnomocnik marszałka ds. informatyzacji.

Pieniędzy ma wystarczyć także na uruchomienie sieci kamer internetowych, które na żywo przekazywać będą aktualny, wysokiej jakości obraz z najważniejszych miejsc w regionie, choćby ze Śnieżki czy wrocławskiego Rynku.

Urzędnicy obiecują, że w odróżnieniu od już istniejących oficjalnych serwisów Dolnego Śląska, na tym nowym nie znajdziemy zdjęć polityków i nudnych tekstów, które interesują tylko urzędników.

– Platformę tworzono dla mieszkańców naszego województwa, dla turystów i inwestorów. Małopolska czy Wielkopolska mają niby podobne portale, ale wyglądają one jak typowe strony urzędowe i są po prostu nudne. Nasz portal będzie zupełnie inny – obiecuje Warszawa.

Pomysł podoba się specjalistom od tworzenia stron internetowych.
– Jeśli mieszkańcy będą rzeczywiście mogli w tym wszystkim uczestniczyć, to jest to świetny pomysł – mówi Eryk Orłowski, architekt informacji.

Radzi jednak, żeby w witrynie Dolnoślązacy mogli też pisać teksty, które publikowane będą na stronie.

– Co do samego jej wyglądu, nie polecam sztampowych pomysłów z kolorami strony, np. w barwach flagi województwa, czy zamieszczania panoramicznych zdjęć wykonanych z pokładu samolotu. To było może fajne, ale dziesięć lat temu – dodaje Orłowski.

Janusz Krzeszowski – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz