Szklarska Poręba idzie na wojnę ze Schetyną

MSWiA jest winne Szklarskiej Porębie 460 tys. zł. W odwecie gmina nie dofinansuje policji. Gmina Szklarska Poręba nie podpisała umowy partnerskiej z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, dotyczącej remontu policyjnego komisariatu w kurorcie. Chodzi o przekazanie ok. 70 tys. zł z samorządowego budżetu na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do realizacji projektu.

Burmistrz Arkadiusz Wichniak zapewnia, że nie ma nic przeciwko przebudowie i poprawie warunków pracy policjantów.

Władze gminy nie chcą jednak wspomagać policji, gdyż nadrzędne nad nią – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest winne samorządowej kasie ponad 460 tys. zł. Dług rósł przez kilka lat, ponieważ cztery ośrodki wypoczynkowe MSWiA nie płacą podatków za nieruchomości na terenie miasta.

Samorządowcy liczą, że dzięki odmowie dofinansowania policji, urzędnicy w końcu się opamiętają i oddadzą pieniądze. Problem w tym, że przedstawiciele ministerstwa nawet nie wiedzą, kto miałby je wpłacić.

Poseł ziemi jeleniogórskiej i szef resortu Grzegorz Schetyna unika rozmowy na ten temat. Violetta Paprocka, rzecznik ministerstwa, tłumaczy, że ośrodkami zarządza zakład budżetowy MSWiA, ale podlegają nadzorowi Komendy Głównej Policji i zadłużenie powinno być jej zmartwieniem.

Komendant główny policji Andrzej Matejuk podczas ostatniej wizyty w Jeleniej Górze stwierdził jednak, że spłata tych długów nie leży w jego kompetencjach i wymaga uzgodnień z MSWiA.

Długu nie mogą spłacić także same ośrodki. Złe zarządzanie spowodowało bowiem, że zakład budżetowy MSWiA jest w kiepskiej sytuacji finansowej. Na koniec 2007 r. przyniósł ok. 430 tys. zł strat.

Gdy kilka miesięcy temu po raz pierwszy zajmowaliśmy się sprawą ministerialnych długów, nadkomisarz Krzysztof Hajdas z biura rzecznika Komendy Głównej Policji zapewniał nas, że ośrodkami kieruje już nowa ekipa i jest realizowany program naprawczy. Długi miały zostać sukcesywnie spłacone do końca tego roku. Dziś wiemy, że zadłużenie jedynie wzrosło o kolejne 50 tys. zł.

Dług byłby jeszcze wyższy, gdyby nie to, że w 2005 roku, poprzedni burmistrz Zbigniew Misiuk, umorzył ośrodkom ponad 170 tys. zł. W Biuletynie Informacji Publicznej podano, że powodem tej decyzji był brak pieniędzy na zapłatę podatku. W zamian gmina miała otrzymać kilka działek należących do MSWiA.

– Skończyło się na tym, że dług umorzono, a działek nie dostaliśmy – mówi przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Sokoliński.

Pomoc gminy na niewiele się zdała, bo ośrodki MSWiA nie zaczęły płacić podatków. Co miesiąc do kasy miasta z tego tytułu powinno trafiać ok. 12 tys. zł. Dług zaczął więc rosnąć od nowa.

W odzyskaniu należności nie pomógł nawet korzystny dla gminy wyrok sądowy. Egzekucję komorniczą wstrzymano, bo zarządca na początku roku wpłacił kilkanaście tysięcy złotych, na spłatę najstarszych zaległości.

– Dopóki dług nie zostanie spłacony, trudno będzie przekonać radnych, by gmina dokładała coś do policji – mówi przewodniczący Sokoliński.

Dla samorządu Szklarskiej Poręby 450 tys. zł zaległego podatku to sporo pieniędzy, można by za to sfinansować roczną działalność wszystkich szkolnych świetlic. Roczny budżet miasta to zwykle ok. 20 mln zł. Dotychczas Szklarska Poręba nie unikała finansowego wspierania policji. Kilka lat temu za gminne pieniądze został kupiony terenowy radiowóz. Co roku w szczytach sezonu zimowego i letniego Szklarska Poręba płaciła za dodatkowe patrole. Kierowano wówczas do kurortu policjantów z innych miast.

Czy protest samorządowców uniemożliwi remont miejscowego komisariatu? Nadkomisarz Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji tłumaczy, że na razie projekt nie został wstrzymany. Dolnośląska policja na remonty komisariatów w całym województwie ma dostać z unijnych środków 14 mln zł. Jej partnerami w projekcie mają być samorządy.

Rafał Święcki – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz