Szklarska Poręba nie ma szans na Euro 2012

Szklarska Poręba nie ma szans na centrum pobytowe – ogłosiła Polska The Times Gazeta Wrocławska, powołując się na informacje z Ministerstwa Sportu. Na razie jednak żaden oficjalny dokument nie został opublikowany. Według gazety na centrum pobytowe nie ma szans również m.in. Wrocław, Karpacz, Zgorzelec, a także Duszniki Zdrój i Nowa Ruda.

– Czekamy na oficjalny dokument z Ministerstwa Sportu – mówi Grzegorz Sokoliński przewodniczący Rady Miasta, który bardzo zaangażował się w projekt centrum pobytowego. – To była szansa na wybudowanie boisk piłkarskich na „Czerwonaku” i tylko dlatego się o to ubiegamy. Zgłoszenie miasta do rywalizacji o centrum pobytowe nic nas nie kosztowało. A przy okazji zrobiliśmy sobie dobrą reklamę w mediach, przypominając o naszych wyjątkowych warunkach klimatycznych idealnie nadających się do treningów kondycyjnych.

Budowa boisk piłkarskich wyceniona jest na około 7 mln złotych. Szklarska Poręba takich pieniędzy nie ma. Jak zgodnie podkreślają wszyscy radni, w mieście potrzebne są inne inwestycje. Jedną z nich jest budowa sali gimnastycznej przy SP 1 oraz remont ulicy 11 Listopada. Ten ostatni ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

– Gdy się okazało, że budowa boisk nie będzie finansowana z budżetu centralnego rozpoczęliśmy poszukiwania inwestora, który oprócz boisk wybudowałby tam hotel – mówi Sokoliński. – Tylko w takim układzie byłby to opłacalny biznes. W ten sposób funkcjonuje ośrodek Maraton. Jednak wszystko dzieje się bardzo szybko. Takich inwestorów nie znajduje się na pstryknięcie palcem. Tymczasem UEFA chce już widzieć efekty, a przynajmniej zabezpieczenie finansowe inwestycji by mieć pewność, że boiska powstaną na czas.

Starania o centrum pobytowe Euro 2012 na pewno nie poszły na marne. Przykładem może być Wrocław, który choć dwa razy przegrał Expo, to mimo wszystko zyskiwał na promocji. Dzisiejsze inwestycje w stolicy Dolnego Śląska to nie dzieło przypadku, ale m.in. efekty promocji związanej z Expo.

www.szklarskaporeba.org

Dodaj komentarz