Szlak Winno – Miodowy Grodziec

Agroturystyczny Szlak Winno – Miodowy „Grodziec”

Centralnym punktem Szlaku jest Zamek Grodziec z którego można rozpocząć wędrówkę w dowolnym kierunku. Przyjmijmy wariant w kierunku Złotoryi, starostwa żywo zainteresowanego powstaniem trasy. Z Grodźca, przez Uniejowice, gdzie w gospodarstwie p. Michała Sabadacha można zwiedzić powstałe „ku pamięci” prywatne muzeum armii sowieckiej, udajemy się do Złotoryi. Z miasta, w kierunku na Jawor, docieramy do Wilkowa. Znajduje się tu jedyna w powiecie pracownia artystyczna p. Olszowy

Kolejną miejscowością, słynącą z urządzonych tu co roku „Dymarek Kaczawskich” jest Leszczyna. Pod nr 15 jest „Bacówka” – gospodarstwo agroturystyczne z izbą pamięci i niewielkimi nasadzeniami winorośli,prowadzone przez Jana Bobrka. Ciekawa, choć na pewnym odcinku terenowa, trasa wiedzie do wsi Pomocne. Tam pod 80 znajduje się gospodarstwo „Monte Christo” oferujące staropolski chleb, wycieczki bryczką, imprezy oraz wizytę w tworzonym skansenie. Z Pomocnego do Męcinki jest tylko 10 km. Stąd
można wybrać się nad Zalew Słup, na południe na Drogę Kalwaryjską lub do Jawora. Stamtąd już tylko 7 km do miejsca martyrologii – Gross Rosen w Rogoźnicy. Można tam dotrzeć przez Mściwojów, w którym gospodarstwo agroturystyczne prowadzi Stanisława Kosak. Z Jawora, drogą 65 udajemy się do Paszowic, a stamtąd do Bolkowic, do wzorowo prowadzonej pasieki p.Olszewskiego, posiadającego bogatą ofertę produktów pszczelarskich.

Z Jawora można ruszyć alternatywną, krótszą, choć równie atrakcyjną trasą przez Myślibórz, Myślinów, Muchów do Starej Kraśnicy.

Aby dobrze zjeść i napić się wina w własnej winnicy, a także odwiedzić wiele interesujących miejsc należy z Bolkowic, przez Wiadrów, Kwietniki, zajechać do gospodarstwa „Muflon” p. Nawarów w Grobli. Wiele zabytków sakralnych znajdziemy w pobliskim Pogwizdowie, gdzie gościny udzieli agrogospodarstwo Marka Sowy.

Miłośnicy pszczół, miodów i innych pszczelarskich atrakcji i ciekawostek koniecznie powinni odwiedzić pasiekę i skansen pszczelarski u p. Sułkowskich w Bolkowie. Tam też można pojechać do gospodarstwa agroturystycznego p.Pękalskiego.

Wcześniej, przy drodze, ruiny zamku „Świny”. Na północ od Bolkowa znajduje się Jastrowiec, a w nim p. Chajutin prowadzą „Chatę Morgana”. W Chacie króluje współczesna muzyka i wytwarzane na miejscu wyroby ceramiczne.

Kolejna miejscowość na szlaku to Lipa. Szczególnie interesujący jest rezerwat „Wąwóz Lipy”, położony na północ od wsi.

Wieś Dobków charakteryzuje się aktywnością w promowaniu regionalnych form działalności turystycznej, czego dowodem jest Ekomuzeum Rzemiosła, skupiające miejscowych twórców. Do wyróżniających się artystów można zaliczyć Bogusławę Rudnicką oraz Elżbietę Telatyńską.

U p. Rozpędowskich, prowadzących agrogospodarstwo „Villa Greta” można dobrze zjeść, a także degustować wytwarzane na miejscu wina i nalewki.Gospodarze są aktywnymi działaczami na rzecz rozwoju turystyki wiejskiej. W Dobkowie można kupić wyroby pszczelarskie oraz produkty spożywcze oferowane przez rodzinę p. Księżyków.

Z Dobkowa już tylko kilka kilometrów dzieli nas od Starej Kraśnicy. Na rozstaju dróg znajduje się gospodarstwo agroturystyczne p. Kikułów. W ofercie noclegi i miód u zaprzyjaźnionego pszczelarza, a w niedalekiej przyszłości również ryby z własnego stawu i orzechy z sadu. Skrócony szlak z Jawora prowadzi przez Myślibórz. Znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych:rezerwat przyrody „Wąwóz Myśliborski”, neogotycki pałac z trzystuletnim parkiem, schronisko młodzieżowe oraz Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra”. Gościny udzieli turystom Halina Kumik. Przez Myślinów,leśnymi drogami, dojazd do Muchowa znanego z imprezy folklorystycznej „Muchowska Kosa” oraz leśnej ścieżki edukacyjnej. Stąd przez Starą Kraśnicę do bogatej w zabytki, a także imprezy sportowe Świerzawy ok. 10 km.

Kolejny etapem szlaku jest Sędziszowa, słynąca z agatów porfirowokwarcowych,organów wielisławskich i agrogospodarstwa „Wielesławka” Krystyny Zdziechowicz.

Do założonej przez templariuszy Pielgrzymki można dojechać przez Proboszczów, w którym w „Zaczarowanym Ogrodzie” p. Kurela podejmuje gości winem i winogronami z własnej winnicy. Pobliski szczyt Ostrzycy (Śląskiej Fudżijamy), stanowi szczególną atrakcję turystyczną regionu.

Druga droga prowadzi przez bogaty w gospodarstwa agroturystyczne Nowy Kościół. Nowością w ofercie Szlaku jest ośrodek hippiczno-rekreacyjny „Bretania” Małgorzaty Dobru, którego zadaniem jest przywracanie zdrowia przez rehabilitację leczniczą z odpowiednio ułożonymi końmi.

Podobną ofertę, ale znacznie bogatszą ma Krzysztof Dzido, prowadzący gospodarstwo „Fabio”.Blisko do Grodźca Zdrowie przywraca również apiterapia. W tej dziedzinie fachowcami są p.Krupscy, właściciele pasieki, oferujący całą gamę pszczelich produktów i lekcje poglądowe w pasiece. Zainteresowani mogą skorzystać z miejsca biwakowego w ogrodzie lub noclegu w sąsiadującym hotelu „Pod Bocianem”. U p. Zielińskich (Krzeniów) można tanio wypocząć, można również złapać taaaką rybę.

Z Pielgrzymki, Złotoryjskim Lasem, omijając Cygańskie Skały,przez wieś Czaple, w której pasiekę prowadzi Leszek Barski, dojeżdżamy do Nowej Wsi Grodziskiej. Miejscowy kościół słynie z ciekawego wystroju architektonicznego. U mieszkających tu pszczelarzy p. Poznara i p. Sokoła możemy zaopatrzyć się w miód i inne produkty, będące owocem pracy pszczół. Stąd do Grodźca już bardzo blisko.Z Pielgrzymki można też pojechać do Wojcieszyna, odwiedzić rancho „Pod Strusiem” Ewy Wolak, by skierować się na drogę do Grodźca.

Przedstawiona trasa zawiera bardzo skrócony opis gospodarstw agroturystycznych, pasiek oraz innych godnych odwiedzenia obiektów w południowej części Szlaku.

Część północna – od Grodźca po Przemków jest w trakcie opracowywania.

Leszek Telatyński

za zgodą www.grodziec.com

Dodaj komentarz