Remontują trudne szlaki w Karkonoszach. Starszym osobom będzie w górach łatwiej.
Turystom łatwiej będzie poruszać się w górach. Zwłaszcza starszym osobom, które rzadko chodziły w góry, bo na szlakach bez poręczy i na wyboistych ścieżkach łatwo było się potknąć. Z tego samego powodu góry niedostępne były dla osób na wózkach.
Teraz to się zmieni. Dzięki unijnym dotacjom zostaną wyremontowane kolejne szlaki w Karkonoszach oraz Górach Stołowych.
– Stopniał wreszcie śnieg, wkrótce zaczynamy prace – zapowiada Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego.
W pierwszej kolejności zostaną wznowione prace przy remoncie czarnego szlaku, który wiedzie od dolnej stacji wyciągu w Karpaczu do schroniska Dom Śląski. Remont pochłonie prawie dwa miliony złotych.
Fragment od górnej stacji kolejki do Domu Śląskiego będzie także przystosowany do poruszania się niepełnosprawnych na wózkach. Specjalna ścieżka będzie miała 1200 metrów długości, a jej budowa pochłonie 600 tys. zł. To środki przekazane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Równolegle rozpoczną się prace przy remoncie 8-kilometrowego odcinka zielonego szlaku od Petrovki przez Śnieżne Kotły do Mokrej Przełęczy. Roboty potrwają trzy lata i pochłoną 3 mln zł.
To pierwsze kapitalne remonty całych szlaków. Zaczęły się dwa lata temu. Do tej pory udogodnienia dla turystów objęły siedem kilometrów. W tym roku dojdą kolejne.
– Zawsze chciałam w Karkonosze zabrać 56-letnią mamę – mówi Joanna Frąckowiak, turystka z Wrocławia, która często odwiedza góry. – Ale martwiłam się, czy bezpiecznie dojdzie. Gdy wyrównają ścieżki, zrobią poręcze i miejsca do odpoczynku, na pewno się z nią wybiorę na szlak.
Rocznie Karkonosze odwiedza ok. 1,5 mln turystów. Również w Parku Narodowym Gór Stołowych prowadzone są remonty szlaków, jednak na znacznie mniejszą skalę. Park, który rocznie odwiedza 300 tys. turystów, planuje – wspólnie z gminą Radków – remont drogi na Szczeliniec Wielki. Na półtorakilometrowym odcinku drewniane balustrady zostaną wymienione na metalowe. Położone zostaną również nowe podesty oraz 687 nowych schodków. Dzięki remontowi, szlakiem będą mogły się poruszać osoby starsze i mniej sprawne fizycznie.
– W tym roku planujemy również odnowienie oznakowania 30 kilometrów szlaków – zapowiada Tomasz Mazur z Parku Narodowego Gór Stołowych.
Kolejnym przedsięwzięciem będzie turystyczne zagospodarowanie obiektów przy Błędnych Skałach, należących kiedyś do wojska.
Mariusz Junik – POLSKA Gazeta Wrocławska