Tadeusz Różewicz

Z okazji 90-lecia urodzin Tadeusza Różewicza Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu przygotowało i zrealizowało szereg działań kulturalnych związanych z realizacją wniosku projektowego „Tadeusz Różewicz – u nas lubiany tam znany”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu „Nysa”.

Głównym jego celem była organizacja wystawy fotograficznej „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach”, dokumentującej ostatnie pobyty poety w Karkonoszach.

Została ona otwarta w rocznicę urodzin mistrza pióra, w obecności jego żony Wiesławy Różewicz oraz wielu zaproszonych gości. Pani Wiesława Różewicz dokonała też otwarcia gabloty na wystawie stałej w muzeum, z najważniejszymi nagrodami i wyróżnieniami mistrza Różewicza.

W Gimnazjum im. Ratowników Górskich w Karpaczu odbył się uroczysty apel poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi, honorowemu mieszkańcowi miasta, na którym recytowane były utwory Tadeusza Różewicza przez polskich i niemieckich uczniów, jak: „Wodospad” (Szklarski), „Gawęda o spóźnionej miłości”, „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek”, „W pensjonacie”, „Dom lalek” oraz humoreska „Prawdziwa i nieprawdziwa historia o spotkaniu z Rűbezahlem czyli Janem Liczyrzepą w Karpaczu”.

W muzeum zorganizowana została prelekcja redaktora Jana Stolarczyka pt.”Tadeusz Różewicz – polsko-niemieckie dorzecze poezji”. W listopadzie imprezy te ponownie odbędą się w Reichenbachu, mieście partnerskim Karpacza w Niemczech.

Dodaj komentarz