Trasy rowerowe Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba na dwóch kółkach

Każdego, kto zasmakował górskiej turystyki rowerowej, nie trzeba przekonywać o atutach tej formy aktywnego wypoczynku. Przemierzanie górskich szlaków na dwóch kółkach daje możliwość pokonywania większych dystansów niż turystyka piesza, niesie ze sobą poczucie przestrzeni i niezależności, podnosi niejednokrotnie poziom adrenaliny oraz przysparza wiele pozytywnych emocji.

Rozwijając systematycznie ofertę dla cyklistów. Szklarska Poręba pretenduje do miana „Rowerowej Stolicy Polski”.

W 2001 roku został oddany do użytku kompleks pierwszych 12 tras rowerowych wokół Szklarskiej Poręby o łącznej długości 278,3 km. To był początek …

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu na tą formę aktywnego wypoczynku, z roku na rok długość tras i ich zasięg się powiększa. Trasy rowerowe biegną po malowniczych drogach Karkonoszy i Gór Izerskich, tylko częściowo poprowadzone są drogami kołowymi, tak, aby szybko po opuszczeniu centrum miasta (węzeł tras) przejść w drogi leśne – głównie szutrowe. Wszystkie trasy rowerowe stanowią pętle, które można ze sobą dowolnie łączyć, a każda z nich doprowadzi cię w końcu do miejsca startu. Pokonywanie górskich szlaków na dwóch kółkach przynosi ogromną satysfakcję i niezapomniane przeżycia. Proponujemy zarówno trasy łatwe, dla początkujących rowerzystów górskich, jak też trasy bardzo trudne, podnoszące maksymalnie poziom adrenaliny. Szczególnie piękne ścieżki rowerowe wytyczone zostały w Górach Izerskich. Kiedy pokonując zbocze Czarnej Góry lub Wysokiego Kamienia wjedziesz na wierzchowinę Gór Izerskich, to już cały czas będzie ci towarzyszyć przepiękna panorama równoległego do nich pasma Karkonoszy.

Szklarska Poręba to miasto przyjazne cyklistom. Na jej terenie działają wypożyczalnie rowerów, punkty serwisowe oraz sklepy ze sprzętem i akcesoriami rowerowymi.

Miasto jest doskonałym punktem wypadowym wycieczek szosowych w głąb polskich i czeskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz do atrakcyjnych, turystycznych miejscowości po jednej i drugiej stronie granicy. Trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami rowerowymi okolic Harrachova (CZ) przez turystyczne-górskie przejścia graniczne.

Przez Szklarską Porębę przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy „Liczyrzepa” ER-2 biegnący przez całe Sudety – z Zittau do Mieroszowa.

ROWEROWA KRAINA www.rowerowakraina.com
U nas znajdziesz:

  • w Górach Izerskich trasy łatwe, małe przewyższenia, wspaniałe panoramy, wielkie przestrzenie
  • w Karkonoszach – trasy wymagające dla zaawansowanych, a przy tym zapierające dech w piersiach krajobrazy
  • kontakt z naturą – 80% tras przebiega drogami leśnymi, szutrowymi i kamienistymi lub górskimi ścieżkami w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego
  • możliwość całodziennych wypraw rowerem lub pieszo, po drodze spotykając gościnne schroniska z górskim jadłem
  • noclegi na całorocznych campingach lub w gościnnych prywatnych pensjonatach, kwaterach czy hotelach
  • „kwatera dla rowera” – czyli noclegi w obiektach z zamykanym parkingiem na rower
  • wypożyczalnie rowerów, punkty serwisowe i sklepy ze sprzętem i akcesoriami rowerowymi
  • największy w Europie Środkowej Festiwal Rowerowy BIKE ACTION – marathon, downhill cup, dirt jump, trial show www.bikeaction.pl

Trasy rowerowe w liczbach

  • 19 oznakowanych tras rowerowych
  • 450 km to łączna długość ścieżek dla rowerzystów
  • 8 km to najdłuższy zjazd na trasie
  • 1150 m n.p.m. to najwyższy punkt na trasie
  • 1 do 5 skala trudności tras
  • długość tras od 8 do 50 km

Oznakowanie tras rowerowych

Rozglądaj się za znakami malowanymi na drzewach, kamieniach, murach lub tabliczkach wolnostojących. Na białym tle znajdziesz elementy :

  • sylwetka rowerzysty
  • numer lub numery tras
  • strzałki kierunkowe
  • logotypy sponsorów
  • znaki ostrzegawcze – wykrzyknik (od jednego do trzech) sygnalizują konieczność zachowania szczególnej ostrożności

Elementem oznakowania tras są wolnostojące, wielkoformatowe mapy tras rowerowych umieszczone w węzłowych punktach, ułatwiające orientację i poruszanie się w terenie.

Wymagania sprzętowe i zasady korzystania z tras

Większość tras rowerowych w Szklarskiej Porębie prowadzi drogami leśnymi (głównie drogi szutrowe) i kamienistymi, górskimi ścieżkami więc ich pokonywanie wymaga roweru górskiego, którego największym atutem musi być sprawność techniczna (układ napędowy i hamulce!) oraz sprawdzone parametry. Twoje bezpieczeństwo zależy od stanu technicznego twojego sprzętu! Zalecane są kaski, okulary, rękawice, przydatne są ochraniacze, szczególnie na trasach o najwyższym stopniu trudności.

Najważniejsze zasady korzystania z tras rowerowych:

1. poruszanie się po trasach oznakowanych
2. przestrzeganie zakazów ruchu
3. bezwarunkowe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – własnego i innych użytkowników
4. ustępowanie pierwszeństwa turystom pieszym
5. przestrzeganie zasad poszanowania przyrody
6. obiektywna ocena własnych możliwości – sprzętowych i kondycyjnych
7. odpowiedni ubiór i ekwipunek (w tym prowiant)

Schemat tras rowerowych

Opis Tras Rowerowych
Trasa nr 1 Mała Szklarska Pętla
Trasa o długości 13 km, rozpoczyna się w centrum miasta i prowadzi ulicami obok stadionu, do Kościoła p.w. Bożego Ciała. Po drodze zwiedzamy Muzeum w Szklarskiej Porębie, następnie w Szklarskiej Porębie Dolnej dom Wlastimila Hofmana, Chybotek, powrót ulicą Dolną, Armii Krajowej i Osiedla Podgórze na Białą Dolinę i do centrum miasta.
Trasa nr 2 Trasa Kogeneracji
Trasa o długości 50 km, prowadzi po polskich Górach Izerskich i czeskich Karkonoszach. Jest to trasa trudna, miejscami występują ostre podjazdy i trudna szutrowa nawierzchnia. Trasa bardzo ciekawa, łączy się z czeską trasą rowerową nr 2, dlatego warto zabrać ze sobą paszport. Po czeskiej stronie zwiedzamy okolice Harrachova – centrum miasta i Wodospad Mumlavy. Warto poświęcić chwilę, żeby obejrzeć słynną mamucią skocznię narciarską . Początek trasy w centrum Szklarskiej Poręby, stąd kierujemy się do Ośrodka Wczasowego „Południowy Stok”, gdzie znajduje się Źródełko Zdrowia i Miłości, warto zatrzymać się tam na chwilę i skorzystać z cudownych właściwości źródlanej wody. Warto także obejrzeć panoramę Karkonoszy przez lunetę turystyczną. Następnie kierujemy się w stronę Gór Izerskich, przez kopalnię kwarcu „Stanisław” (obecnie nieczynna, najwyżej położona w Europie kopalnia odkrywkowa), do szosy w kierunku Jakuszyc. Przekraczamy granicę państwa przez przejście drogowe w Jakuszycach , a po zwiedzeniu okolic Harrachova wracamy do Szklarskiej Poręby.
Trasa nr 3 Trasa Radiowej Trójki
Trasę można określić jako Dużą Szklarską Pętlę, ponieważ prowadzi wokół miejscowości, umożliwiając zwiedzenie wielu ciekawych miejsc. Jest to jednak trasa trudna, wymaga dobrego sprzętu i sporych umiejętności. Mniej wprawni rowerzyści będą musieli na niektórych odcinkach prowadzić rower. Długość trasy 20 km. Początek na Skwerze Radiowej Trójki, dalej prowadzi kolejno – przez centrum, obok Starej Chaty Walońskiej – tu uwaga! Koniecznie trzeba zajrzeć do Mistrza Walońskiego, który może oczyścić chętnych z wszelkiego paskudztwa. Jego dobre rady przydadzą się w dalszej drodze szczęśliwcom, może uda się znaleźć skarb waloński. Przejeżdżamy obok Wodospadu Szklarki i dalej jedziemy przez Szklarską Porębę Dolną do Zakrętu Śmierci. Z Zakrętu Śmierci kierujemy się na Białą Dolinę, stamtąd do Rozdroża pod Kamieńczykiem, do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę i z powrotem na Skwer Radiowej Trójki.
Trasa nr 4 Łącznik Trzech Dzielnic
Jest to jedna z łatwiejszych tras – polecamy na rozgrzewkę. Ma 9 km długości i w większości przebiega po terenach Szklarskiej Poręby Dolnej. Początek w centrum Szklarskiej Poręby Górnej – przy IT. Do Dolnej Szklarskiej jedziemy obok Kościoła p. w. Bożego Ciała, następnie obok CRR KRUS, ostry zjazd w dół ulicą Waryńskiego. Powrót ul. Armii Krajowej.
Trasa nr 5 Karkonoski ekspress pod Reglami
Trasa dosyć łatwa, o długości 19 km. Bardzo ładna widokowo, początek w centrum miasta, szosą dojazd do parkingu Kamieńczyka, dalej drogami leśnymi u podnóża Karkonoszy aż do Drogi pod Reglami, stąd ul. Kasprowicza powrót do centrum.
Trasa nr 6 Pętla Trzy Jawory
Trasa poprowadzona w okolicach Michałowic, dosyć łatwa, o długości 8 km. Początek i koniec na krzyżówce przy Łagodnej w pobliżu Michałowic, po drodze przejazd obok kamieniołomu granitu, dojazd do węzła szlaków w Michałowicach i powrót przez Rozdroże przy Trzech Jaworach. Trasa została pomyślana jako dodatkowa pętla do tras nr 5 i 7.
Trasa nr 7 Pętla dwóch rzek
Trasa o długości ponad 30 km, dosyć trudna. Początek w centrum Szklarskiej przy IT. Jest poprowadzona przez Zakręt Śmierci i Rozdroże Izerskie, do Górzyńca i przez Piechowice powrót do Szklarskiej Poręby Drogą pod Reglami.
Trasa nr 8 U podnóża Wysokiego Grzbietu – Samolot
Trasa o długości 35 km, start przy IT w centrum Szklarskiej Poręby. Trasa poprowadzona ścieżkami leśnymi w Górach Izerskich. Z centrum jedziemy drogą obok Kopalni Stanisław, dojeżdżamy do Orla, stąd na Przełęcz Szklarską, powrót drogą wzdłuż nieczynnego torowiska do Szklarskiej Poręby. Trasa warta polecenia ze względu na widoki.
Trasa nr 9 Trasa Towarzystwa Izerskiego
Trasa o długości 18,5 km, prowadzi drogami w Górach Izerskich. Bardzo atrakcyjna widokowo i dosyć łatwa– początek i koniec na Orlu. Wymaga dojazdu do Szklarskiej Poręby – Jakuszyc.
Trasa nr 10 Trasa Interferii
Trasa o długości 48 km, początek i koniec przy DW. Górnicza Strzecha ( ul. Wysoka) . Przez Osiedle Huty dojazd do Jakuszyc, dalej bardzo ładną widokowo trasą przez Orle, obok Chatki Górzystów aż do granic Świeradowa Zdroju, powrót do Szklarskiej Poręby Droga Sudecką.
Trasa nr 11 Trasa Gazety Wyborczej
Start i meta przy IT w centrum miasta, prowadzi przez Białą Dolinę w kierunku Jakuszyc, powrót ruchliwą szosą E-65. Trasa bardzo ładna widokowo, dosyć łatwa o długości 14 km.
Trasa nr 12 Trasa Artystyczna
Trasa o długości 12 km, oprowadzająca po muzeach, galeriach i innych miejscach związanych z życiem kulturalnym Szklarskiej Poręby. Początek i koniec przy IT w centrum Szklarskiej Poręby, prowadzi do Esplanady, gdzie znajduje się autorska Galeria państwa Beaty i Janusza Koneckich „Kokon”, następnie zatrzymujemy się przy cmentarzu, na którym znajduje się grób Wlastimila Hofmana, dalej – Muzeum w Szklarskiej Porębie – oddział Muzeum Okręgowego, w którym znajdują się pamiątki po braciach Gerhardzie i Carlu Hauptmannach, zbiory historycznych wyrobów z huty szkła kryształowego „Julia” oraz bogata kolekcja obrazów Wlastimila Hofmana. Następnie jedziemy w kierunku Szklarskiej Poręby Dolnej do domu Hofmana, po drodze warto się także zatrzymać przy Grobie Karkonosza oraz przy Złotym Widoku. Leśną drogą, przecinając szosę prowadzącą do Szklarskiej Poręby dojeżdżamy do Wodospadu Szklarki. Kierujemy się w stronę domu Jana Sztaudyngera ( ul. 1 Maja) , dalej do ul. Kilińskiego , gdzie znajduje się dom Zbigniewa Frączkiewicza i jego plenerowa galeria „Kamienny Krąg” z wystawą Ludzi z Żelaza . Małymi uliczkami dojeżdżamy do nieczynnej Huty „Julia”. Powrót drogą E-65.

Imprezy rowerowe

Skoro Szklarska Poręba jest Rowerową Stolicą Polski, to właśnie tutaj odbywa się rokrocznie największa impreza rowerowa w tej części Europy. Przez kilka sierpniowych dni Szklarska Poręba opanowana jest przez użytkowników jednośladów, uczestników masowej imprezy rowerowej – Festiwalu Rowerowego Bike Action. Jest to prawdziwe święto rowerzystów, ściągających na tą imprezę z wielu krajów, aby wziąć udział w maratonie, downhillu lub dualu, sokach do wody, pokazach trialu i pasta party na zakończenie każdego wieczoru. Liczba uczestników i widzów stale rośnie – w roku ubiegłym przez teren Festiwalu, u stóp Szrenicy, przewinęło się kilkanaście tysięcy osób. tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11 – 13 sierpnia. www.bikeaction.pl

Szklarska Poręba to także kolarstwo szosowe w najlepszym wykonaniu. Od kilku lat jeden z ostatnich, górskich etapów wyścigu kolarskiego Tour de Pologne przebiegał ulicami miasta. Przez Szklarską Porębę przejeżdżają także uczestnicy, znanego kolarskiego wyścigu – Wyścigu Pokoju.

W sezonie rowerowym organizowane są w Szklarskiej Porębie liczne amatorskie rajdy, wyścigi i wycieczki rowerowe dla miłośników tego sportu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Sudecka Młodzieżowa Liga Sportowa. Każdorazowo imprezom rowerowym towarzyszą akcje edukacyjne – porady dotyczące sprzętu, techniki jazdy udzielane przez fachowców oraz bezpłatne porady techniczne i drobne usługi serwisowe. Akcje te prowadzone są przez członków działającego w Szklarskiej Porębie – Stowarzyszenia Cyklistów „Szklarska Poręba na dwóch kółkach”

Ważne adresy

  • Biuro Turystyki WNW, tel./fax (75) 717 21 00, btrowery@szklarska.com.pl www.szklarska.com.pl
  • Stowarzyszenie Cyklistów „Szklarska Poręba na dwóch kółkach”
    www.bike.superhost.pl, tel. kontaktowy (075) 717 25 50

Nowinki

Park Rowerowy przy ul. Okrzei – powstał z inicjatywy młodych cyklistów. Hopki, kładki i inne ekstremalne i niekonwencjonalne przeszkody czekają na tych, którym znudziła się zwyczajna jazda na rowerze. Kontakt – Stowarzyszenie Cyklistów.

Na podstawie: www.szklarskaporeba.pl

Dodaj komentarz