O ok. tysiąc hektarów ma zwiększyć się obszar Karkonoskiego Parku Narodowego. Jeleniogórska rada miejska już wyraziła zgodę na przekazanie swojej części. – Powstaną nowe trasy rowerowe oraz narciarskie – zapowiada dyrektor KPN-u Andrzej Raj.
– Pierwszy raz od 50. lat nastąpi istotna zmiana granic KPN-u – cieszy się Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. – W tych granicach park został utworzony 16 stycznia 1959 roku i poza drobnymi korektami, praktycznie się nie zmieniał.
Jelenia Góra niemal jednogłośnie zgodziła się na przekazanie swojej części terenu. To ok. 300 hektarów, pomiędzy Chojnikiem a Jagniątkowem.
– Występuje tam szereg gatunków ptaków, cennych przyrodniczo z punktu widzenia Wspólnoty Europejskiej, jest też sporo cennych gatunków roślin – mówi Andrzej Raj.
Jak zapowiada, obszar ten nie będzie zamknięty dla turystów. Przeciwnie: podnóże góry Chojnik stanie się idealnym punktem startowym na wycieczki.
– Przygotowaliśmy ok. 40 kilometrów tras rowerowych. W zimie będą funkcjonowały jako trasy narciarskie – mówi Andrzej Raj. – Będzie można stąd dojechać do Szklarskiej Poręby, Borowic, Przesieki, Zachełmia czy Jagniątkowa.
W dodatku wkrótce rozpocznie się budowa ośrodka edukacyjnego parku pod Chojnikiem, z dużym parkingiem.
300 hektarów, które przekazała jeleniogórska rada miejska, to jedna trzecia obszaru, o który ma być powiększony KPN. – Wystąpiliśmy już o zgodę do gminy Podgórzyn i miasta Karpacz na przekazanie nam pozostałej części terenu – mówi Andrzej Raj.