Publikacja przybliża kluczowe zagadnienia związane z przeszłością i teraźniejszością, budową i funkcjonowaniem twierdzy srebrnogórskiej, największej warowni górskiej w Europie. Przygotowane wydawnictwo nie zastąpi wprawdzie pełnej syntezy srebrnogórskiego zespołu fortecznego, pozwoli jednak ukazać tematy podstawowe dla tego obiektu, m.in. okres wojen śląskich, budowę warowni, oblężenie w 1807 r., oflag VIII „b”, akcję harcerską Srebrna Góra i powstanie Fortecznego Parku Kulturowego.
Książka prezentuje najnowsze wyniki badań w temacie Srebrnej Góry, została zresztą przygotowana przez najlepszych jego znawców: historyków, historyków sztuki i architektów. Różnorodność ujęć i wykorzystanych źródeł, jak też bogata szata graficzna: w tym niepublikowane wcześniej archiwalne plany forteczne z XVIII w., zostały pozytywnie przyjęte przez specjalistów. Inicjatywa wydawnicza nie jest przy tym kierowana wyłącznie do wąskiego grona naukowców. Już sam układ treści i poruszonych zagadnień tworzy pewną całość, która przynajmniej częściowo powinna złagodzić głód czy wręcz brak wiedzy na temat twierdzy srebrnogórskiej. Jesteśmy przekonani, że znajdzie ona głębszy oddźwięk wśród mieszkańców, ale przede wszystkim wśród turystów i licznej rzeszy miłośników fortyfikacji.
Twierdza Srebrnogórska jest największą tego typu budowlą górską w Europie. Z rozkazu króla pruskiego Fryderyka II, w drugiej poł. XVIII w. wybudowano forty strzegące Srebrnej Przełęczy. Centralnym punktem obronnym twierdzy jest fort „Donżon”, który wraz z oblegającymi go bastionami pomocniczymi i bateriami powstał na wzniesieniach głównego grzbietu Gór Sowich. Po drugiej stronie przełęczy, już w paśmie Gór Bardzkich stanął fort „Ostróg”. Całość tworzy potężną warownię, która zatrzymała samego Napoleona. Fort był samowystarczalny i mógł być oblegany przez około 9 – 12 miesięcy bez dostaw z zewnątrz.
Majestatyczna twierdza do dziś spogląda na otuloną wzgórzami przełęcz. Decyzją Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego obiekt został wpisany na listę polskich pomników Historii. Na terenie twierdzy mieści się Forteczny Park Kulturowy. Poszukując ciekawostek tuż nieopodal Srebrnej Góry znajdziemy ślady wybudowanej na początku XX w. trasy sowiogórskiej kolejki zębatej, której najciekawszy odcinek biegnie pomiędzy dwoma ogromnymi wiaduktami.
„’Twierdza srebrnogórska” pod red. Tomasza Przerwy i Grzegorza Podrucznego. Srebrnogórska Oficyna Wydawnicza, Srebrna Góra 2006. Okładka miękka, format 15 x 21 cm, stron 152, czarno-białe ilustracje.